Webbův teleskop

Najde mimozemský život? Webbův teleskop nahlédne do hlubin vesmíru a pošle první snímky v maximální kvalitě

  • Teleskop nahlédne až do hlubin vesmíru a času
  • NASA jeho plný potenciál předvede 12. července

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) nadále pokračuje v kalibraci svých přístrojů, ale vědci z NASA už nyní oznámili datum, kdy lidstvu představí první barevné snímky v maximální kvalitě a spektroskopická data.


Nepřehlédněte: Hubbleův teleskop zachytil unikátní snímek plynové katastrofy, která se odehrává hluboko ve vesmíru


Teleskop nahlédne do hlubin vesmíru a času

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), evropské kosmické agentury (ESA) a kanadské vesmírné agentura CSA.

Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Webbův teleskop
Zdroj: NASA

Dalekohled se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů, které jsou smontovány do jednoho velkého 6,4 metru širokého zrcadla. Konstrukce teleskopu umožnila, aby se zrcadlový systém při startu složil dovnitř nosné rakety – na rozdíl od Webbova předchůdce, Hubbleova vesmírného dalekohledu, který má pouze jedno primární zrcadlo o průměru asi 2,4 metru.

Před několika týdny teleskop zarovnal všechna svá zrcadla, a to s ještě vyšší přesností, než vědci očekávali. „V podstatě jsme dosáhli dokonalosti,“ řekl projektový vědec Webbovy observatoře z Goddardova střediska kosmických letů NASA Michael McElwain. NASA už také ukázala první zaostřený snímek pořízený nově nastavenými zrcadly teleskopu.

Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
Zdroj: NASA

Najde mimozemský život?

Dechberoucí fotka ukázala Velký Magellanův oblak, což je galaxie od Země vzdálená 158 200 světelných let a potvrdila neuvěřitelné schopnosti nové kosmické observatoře. Vědci při prezentaci neskrývali nadšení a hovořili o tom, že snímek je až na samotné hranici fyzikálních vlastností.

Plný potenciál vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhalí 12. července.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Domnívám se, že vesmír je tak rozlehlý proto, abychom se nemohli setkávat a nemíchali se do Vesmírného plánu nemíchat se. Už je v něm vše co si lze vůbec představit a možná i něco navíc.

Comments are closed.