Hubble

Hubbleův teleskop zachytil unikátní snímek plynové katastrofy, která se odehrává hluboko ve vesmíru

  • Hubbleův teleskop zachytil mimořádně čistý obrázek spirální galaxie
  • Vědci z americké NASA jsou nadšení

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil pozoruhodnou fotografii, na které můžeme v bezprecedentní kvalitě pozorovat úchvatnou zkroucenou spirální galaxii. Vsadíme sem, že nic podobného jste určitě ještě nikdy neviděli.


Nepřehlédněte: Expert: Mimozemšťané Rusům zabrání v jaderné válce na Zemi, na dálku deaktivují rakety


Spirální galaxie NGC 3718

Hubbleův vesmírný dalekohled nám v posledních týdnech servíruje jeden dechberoucí snímek za druhým.  Po skupině pěti galaxií v gravitačním tanci, známé jako Hickson Compact Group 40 nebo zkráceně Hickson 40, teď ve vysoké kvalitě vyfotil spirální galaxii v souhvězdí Velké medvědice, kterou vědci označují jako NGC 3718 (nebo také jako Arp 214). Tu objevil William Herschel 12. dubna 1789.

Galaxie má tvar písmene S, což je nejspíše způsobeno interakcí s galaxií NGC 3729 a vědci ji řadí do katalogu podivných galaxií mezi galaxie s nepravidelnostmi, absorpcí a zrnitým vzhledem. Snímek z Hubbleova dalekohledu tak trochu připomíná plynovou katastrofu, která se odehrává někde hluboko ve vesmíru.

Spirální galaxie
Zdroj: NASA

Astronomové galaxii studovali nejen ve viditelném světle, ale také v infračerveném spektru a na vlnových délkách rentgenového záření. Předpokládá se, že NGC 3718 získala svůj neobvyklý tvar gravitační interakcí s blízkou galaxií NGC 3729, která je od ní daleko přibližně 150 000 světelných let. Mezi charakteristické rysy vzájemného působení galaxií patří tvorba načervenalých hvězd, což je ostatně pěkně vidět i na fotografii.

Hubbleův teleskop 

Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu Země vynesen na palubě raketoplánu Discovery mise STS-131 24. dubna 1990. Je jedním z nejvýznamnějších dalekohledů, jaký má NASA k dispozici a patří k tomu nejlepšímu, co si americká kosmonautika připsala na konto. Hubble dosud provedl zhruba 1,5 milionu pozorování přibližně 50 000 nebeských cílů. To vskutku nejsou špatné výsledky pro zařízení, od kterého se původně čekalo, že bude fungovat maximálně 15 let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares