- Drony s americkým AI superpočítačem.
- Rusové je opakovaně zkouší nad okupovanou Ukrajinou.
O tom, že Spojené státy testují umělou inteligenci v nové generaci svých autonomních dronů, se toho napsalo už hodně, ale totéž dělají i další země. Jednou z nich je Rusko, které údajně stále častěji nasazuje nad Ukrajinou bezpilotní letoun MS001 poháněný superpočítačem Jetson Orin společnosti Nvidia. Podle sankčních pravidel v něm ale moderní čip nemá co dělat.
Nepřehlédněte: Ukrajina získá ultimátní zbraň, která může změnit průběh války. Kronos vypadá jako z budoucnosti
Ruský dron MS001
O ruské snaze získat ve vzduchu převahu nad Ukrajinou píše ukrajinský generálmajor Vladyslav Kločkov. Ve svém příspěvku na síti LinkedIn uvádí, že dron MS001 je schopen vidět, analyzovat, rozhodovat se a udeřit bez vnějších povelů. Pochlubit se prý může i pokročilou termovizí, telemetrií v reálném čase a schopností operovat v roji.
Jeho další předností je, že není plně závislý na systému satelitní navigace GPS nebo Glonass, kterou lze snadno rušit nebo modifikovat pomocí spoofingu. „Je to digitální dravec,“ upozornil Kločkov a vysvětlil, že dron se chová zcela autonomně a je schopen najít a zasáhnout cíle, které jsou předem určené podle předloh ze satelitních obrázků.
Výkonný americký počítač
Když MS001 Ukrajinci sestřelili, přišli na to, že obsahuje Jetson Orin, generativní superpočítač umělé inteligence o velikosti dlaně, který Nvidia odhalila loni v prosinci. Americký čip má výkon 67 INT8 TOPS (bilion operací za sekundu) a paměťovou propustnost 102 GB/s. Jeho klíčovou součástí je grafická jednotka architektury Nvidia Ampere s tensorovými jádry, jež je spárovaná s šestijádrovým procesorem.
Pokročilý americký čip byl v ruských dronech nalezen opakovaně, přestože podobná zařízení využitelná i ve zbraních se do Ruska vyvážet nemohou. Vše tak nasvědčuje tomu, že nějaký distributor Jetsonů úmyslně porušuje omezení vývozu z USA. Nvidia totiž dodávky svých produktů do Ruska již dávno oficiálně ukončila.
Zdroj náhledové fotografie: TayebMEZAHDIA / Pixabay, zdroj: techSpot