Ruský vojenský dron připomíná práci amatérských modelářů

Ukrajina získala od USA superlovce kamikaze dronů Shahed. Dokáže rozlišit mouchu, drobného ptáka i ruský letoun

  • Jak lze čelit dronům Shahed-136 a Shahed-131 na Ukrajině?
  • Americkým superdronem, který je neuvěřitelně rychlý a přesný

Bojové drony, které Rusko nakoupilo v Íránu, představují pro ukrajinskou armádu velkou hrozbu. Jsou relativně malé a létají v nízkých výškách, takže je obtížné je rozpoznat. Ukrajinci teď ale získali významnou pomoc – šest antidronových systémů z USA, které budou chránit energetickou infrastrukturu ve velkých městech.


Nepřehlédněte: Rusko ukázalo autonomního robota zabijáka, který má ničit západní tanky na Ukrajině


Drony pomůže Ukrajincům zachytávat americký systém

„Lovci Shahedů jsou již na Ukrajině. Chrání energetická zařízení před ruskými (íránskými) drony. Zatím jsme zakoupili šest systémů pro boj s nepřátelskými stroji. Jedná se o nejmodernější obranné technologie, které chrání strategické objekty USA. Komplex radarů a rušiček signálu pomáhá odhalovat a blokovat nepřátelské bezpilotní letouny a vypouští vlastní drony,“ oznámil místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov.

V dalším příspěvku pak připomněl, že součástí každého z šesti systémů je i autonomní dron Fortem DroneHunter F700 s radarovou výbavou a umělou inteligencí. Bezpilotní letoun dokáže létat rychlostí více než 100 kilometrů za hodinu a chytat a donutit nepřátelské drony přistát.

Díky AI dokáže rozlišit mouchu, drobného ptáka i nepřátelský letoun

„F700 je účinný při zastavování dronů téměř všech velikostí, včetně velkých bezpilotních letounů skupiny 2, které často používají teroristické skupiny,“ uvádí oficiální stránky amerického výrobce Fortem Technologies.

Dron na nepřátelský letoun vystřeluje velkou síť připojenou k padáku. Po zásahu se padák otevře a dojde k pomalému a předvídatelnému přistání. Armáda „odchytem“ dronu zároveň získá dostatek času na případnou evakuaci zóny pod ním.

Řešení Fortem Technologies je zajímavé tím, že chycený dron se při dopadu nerozbije (nezničí). Tedy alespoň pokud se stihne otevřít padák. Odchycený stroj lze tedy na zemi sebrat a podrobit bližšímu zkoumání.

Zdroj náhledové fotografie: TayebMEZAHDIA / Pixabay, zdroj: Ukrinform

Total
0
Shares