Telefon, výměna baterie

Nabíjíte telefon přes noc? Bývalý zaměstnanec Applu prozradil krutou pravdu

  • Je lepší dobíjet mobil přes noc, anebo přes den?
  • Odpověď přinesl bývalý člověk z Applu
  • Přidal také několik tipů, jak udržet baterii v kondici

Nabíjení telefonu je i v roce 2023 stále poměrně ožehavým tématem. Nabíjet kabelem, nebo raději bezdrátově? Nabíjet rychle, nebo raději pomalu? A nabíjet přes den, kdy nad procesem máte plnou kontrolu, nebo spíše přes noc, kdy je vám to vesměs jedno?


Nepřehlédněte: Tohle je senzace! Studenti prolomili čtyřminutovou bariéru v rychlonabíjení elektromobilů


Jak nabíjet chytrý telefon?

Pokud jste o tom ještě neslyšeli, lithium-iontové nebo modernější lithium-polymerové baterie pracují v tzv. nabíjecích cyklech. Každý takový akumulátor – může být ve vašem mobilu, notebooku nebo hodinkách – má určitý počet cyklů. Jakmile dojde k jejich vyčerpání, baterie začne rychle degradovat – ztrácet svou původní kapacitu.

Abyste při používání vašeho telefonu dokázali zajistit co nejdéle trvající kondici – a tudíž dlouhou životnost – doporučuje se nabíjet akumulátor maximálně do 80 % a nevybíjet jej na méně než 20–30 %.

Tuto obecně potvrzenou pravdu potvrzuje i bývalý zaměstnanec společnosti Apple pro britský list Metro. Ten kromě toho přidává i několik tipů pro delší výdrž vašeho telefonu. Například vypnout Bluetooth či Wi-Fi, pokud je zrovna nepotřebujete využívat.

Rychlonabíjení
Zdroj: Huawei

A jak udržet dlouhou výdrž

Pakliže potřebujete ušetřit výdrž, sluší se zapnout režim nízké spotřeby, a to jak na Androidu, tak na iPhonu. V systému iOS dokonce tento režim vypne aktualizaci aplikací na pozadí, čímž ušetříte hodně energie.

Mezi jeho další tipy patří vypnutí funkce Hey Siri, snížení jasu a vypnutí funkce probudit zvednutím, aby se telefon neustále neodemykal. Taktéž nastavení automatického odemykání na 30 sekund.

Vraťme se ale zpět ke sporu nabíjení v noci versus přes den. Řada telefonů se systémem Android nabízí velmi rychlé nabíjení, které mobil dobije z 1 na 100 % za 30 minut. Zde nabíjení přes noc prakticky ztrácí význam. iPhone má nabíjení pomalejší, nabízí ale možnost omezit nabíjení jen do 80 %, čímž zaručíte dlouhou výdrž a kondici baterie.

Tuto funkci aktivujete v Nastavení – Baterie – Kondice baterie a nabíjení – Optimalizace nabíjení – a zde zvolte limit 80 %.

Zdroj náhledové fotografie: pvproductions / Freepik, zdroj: Metro

Total
0
Shares
17 komentářů
  1. Krutá pravda je to, že se člověk v článku nedozví absolutně nic.

  2. Dost k ničemu rada když nabijeni do 80% ma jen řada 15.desitky milionu iphonu maji lidi starý tipy kde se nabije do 80 a nasledne pred budikem dobije do plna

  3. Já nabijim svůj Apple neustále na bezdrátové nabíječce takže mě málo kdy klesne baterie na 90%.

    1. Mám Huawei Y6 a po 4 letech užívání mi baterie vydrží zhruba 3 dny. Když byl telefon nový nebyl problém ho nabijet jednou za 5 dní. Samozřejmě wifi i data zapínám pouze když potřebuji na internet. Je zbytečné mít wifi nebo data zapnuté pořád.
      Celé 4 roky telefon nabijim na 100% a nabíjet začínám někdy při 10% někdy při 20% a přes noc nikdy jen přes den.

      1. A co jsi tím chtěl říct ? 🤣 Něco jako pisatek článku ….vlastně nic 🤣🤣🤣 nabijin svůj telefon dva roky přes noc ….někdy i přes den….mám neustále zaplá data i WiFi …protože ho používám …a je mi to úplně jedno 😁 jestli máš telefon jako cihlu pouze v kapse….tak jo dobrý…já ho mám abych ho používal 😉…až odejde…tak si prostě koupím novej 🤷🏻‍♂️ stejně můžeš používat třeba auto…..pouze přes jaro, léto a v zimě ho dát do garáže ……tyhle věci mají sloužit …jestli to máš pouze jako doplněk ….tak jsi ubohej 🤷🏻‍♂️

  4. Proč šetřit baterii? Málokomu vydrží mobil déle jak dva roky. A když ano, stejně ho výrobci vypečou ukončením aktualizací, nebo zasekaným systém. A tak musí sáhnout po novém. Takový je dnešní trh. Proč by se jinak vyrábělo tolik nových mobilů, kdyby stávající uživatelé, měli kvalitní přístroj, který vydrží?

  5. To je článek o ničem 🤦‍♂️ co se nabíjení pro co největší udržení kapacity baterie týče, bylo už dávno známé (od doby lithiových baterií), nic nového. Navíc android už má podporu pomalého nabíjení přes noc, aby se baterie nepřebíjela.

  6. Jak udržet nižší výdrž? Aut. odemykání na 30 sekund? Kdo to píše?

  7. To jste teda nepochopil, jak fungují cyklu u lithium-polymerové baterie..

  8. “Jak udržet nižší výdrž?” Tak nevím jestli si to pan redaktor po sobě přečetl nebo nemá potřebné porozumění jazyku českému? Článek je ve svém obsahu o tom jak optimalizovat chod telefonu, aby baterie sloužila co nejdéle. A do toho se vloží nadpis “Jak udržet nižší výdrž?”.
    Nevím, nevím… Co začít čtením nějaké kvalitní literatury namísto bezduchých textů Facebookové úrovně? Pak se podobné perly určitě z obdobných textů vytratí.

  9. “doporučuje se nabíjet akumulátor maximálně do 80 % a nevybíjet jej na méně než 20–30 %.”
    A kdo že to doporučuje? Přece nevědomí pisálci, kteří tenhle mýtus dokola opisují jeden od druhého. Vůbec jim nedochází, že na tohle výrobci už dávno pamatovali, a že indikátor nabití akumulátoru neukazuje skutečnou hodnotu nabití. Jinými slovy: pokud indikátor ukazuje 0 %, ve skutečnosti ještě těch cca 20 % zbývá. A pokud ukazuje 100 %, tak je akumulátor nabitý jen z cca 80 % (liší se to v jednotkách % u různých modelů a výrobců). Je to právě proto, aby si lidé sami zbytečně nedegradovali Li-Ion akumulátory svých zařízení.

  10. To jsou zase blbosti. Bavme se věcně: Moje osobní praxe s již několikátým iPhonem = celou noc na nabíječce, žádné omezování na 80%, ale hezky na 100%, celý den pak v autě (jezdím Uber taxi) na nabíječce. Suma sumárum tedy skoro úplně pořád na nabíječce nabitý na 100%. Zapnutý asi úplně vše, co lze (aby co nejlépe a nejsvižněji šlapaly všechny Navigace a Uber objednávky atd. apod.) a všechny ty founy zcela identicky = po cca 3 letech Kondice baterie 95%. PS Vždy mám ty velké founy s velkou baterií, tedy XS Max, Pro Max apod. PSPS Osobně si myslím, že to co hlavně Degraduje baterii, je vysoká teplota. Tedy například hrát hru, když zároveň nabíjíte. A nabíjení obecně, bezdrátové pak asi horší, protože navíc teplo protože bezdrátově. Leze mi z toho jediné: Studený foun pořád na nabíječce a pořád na 100% baterie je možná fakt best setup possible.

    1. …jo a držák mám v autě vždy tak, že na něj celý rok fouká chladný vzduch. A pořád. A foun vždy ve variantě se světlými zády, aby ho Slunce zahřívalo co nejméně.

    2. Nabíjení telefonu během hraní je opravdu zlo, každý telefon se vaří (není to prostě desktop s vodním chlazením) a jestli to někomu nestačí, existují (pravda, výjimečně, ale přece;) i případy, kdy v takové situaci telefon explodoval a nedopadlo to pro uživatele dobře. Netvrdím, že je to pravidlo, ale minimálně jistá obezřetnost se zdá být namístě.

  11. Dejme tomu, ale reálně dnes nikomu nevydrží telefon tak dlouho, aby řešil baterku.

Comments are closed.