- Mobilní telefony jsou citlivá zařízení.
- Představují náchylný kus elektroniky.
- V léte to platí dvojnásob.
Když je venku na padnutí, může používání chytrých telefonů způsobit nemalé problémy. Hrozí poškození mobilních zařízení, či dokonce ohrožení zdraví, pokud se akumulátor přehřeje a exploduje. Existuje proto několik základních pravidel, jež byste měli dodržovat.
Nepřehlédněte: Xiaomi do Česka přivezlo telefon s obrovskou baterií. Je nadupaný a vypadá skvěle
Venku panují úmorná vedra, stačí vyjít ven. Teploty na většině míst České republiky dosahují tropických 30 °C. A to představuje problém nejen pro lidský organismus, ale i elektroniku, kterou používáme na každém kroku. Nejvíce mohou vysoké teploty „odskákat“ smartphony, které máme neustále u sebe. Když se přehřívají, zpomalují se, snižuje se jejich výkon, zamrzají, vypínají se nebo ve smyčce restartují. Jak problémům předejít?
Nenabíjejte na sluníčku
Přehřívání mobilních telefonů se v létě dá jen stěží vyhnout, ale je třeba mít na paměti, že jim horko škodí, obzvláště pak bateriím. Obecně pro baterii, potažmo celé zařízení, není vhodné, pokud ho necháte na přímém slunci. Proto je potřeba mobil před vysokými teplotami chránit. Naše doporučení? Nevystavujte smartphone zbytečně horku a nenabíjejte ho na slunci nebo u otevřeného okna! Hrozí, že exploduje.
Rozpálil se tak, že ho nemůžete udržet v ruce?
Na deset minut smartphone vypněte, nechte ho odpočinout a nejlépe ho umístěte někam, kde je mnohem chladněji.
Sundejte kryt
Když už zrovna musíte nabíjet, odstraňte ze svého telefonu ochranný kryt, aby se trochu „nadechl“. Ano, pouzdro chrání před poškozením, ale nabíjení v horku s nasazeným krytem může klidně zničit baterii. Takže ho sundejte a nabíjejte v kratších intervalech, abyste přehřívání zabránili.
Přemýšlejte, kde nabíjíte
Měkké povrchy, jako jsou matrace nebo pohovky, izolují teplo. To znamená, že se telefon zahřívá zevnitř a zvenku se nemůže ochladit. Zkuste chladný, tvrdý povrch – skleněný stůl, kuchyňskou linku nebo obyčejnou židli.
Rychlost není vše
Snad všechny moderní smarpthony podporují rychlé nabíjení baterie. Dobíjet maximálním výkonem v létě ale není žádoucí. Používejte proto pomalejší nabíječku. Ano, svůj telefon nenabijete v rekordním čase, prodloužíte tím ale životnost baterie a předejdete její degradaci (ztrátě kapacity – pozn. redakce).
Nedovolají se vám? No a co!
Pokud chcete opravdu minimalizovat přehřívání během dobíjení, zapněte režim Letadlo. Nebo jděte ještě dál a smartphone vypněte. Platí totiž, že méně spuštěných procesů na pozadí rovná se méně zbytkového tepla. Možná vás mile překvapí, jak rychle se mobil nabije, pokud vůbec nic nedělá.
Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: autorský text