NASA, Slunce

Na Slunci se otevřela gigantická díra. Je velká jako 20 Zemí a směrem k nám vystřelila energetické částice

  • Obří díra ve Slunci chrlí plameny
  • Je větší než 20 Zemí, hlásí vědci

Země bude v následujících dnech čelit solárnímu větru, který proudí z ohromné koronální díry na Slunci. Vítr by k nám měl dorazit o víkendu a podle astronomů je možné, že vyvolá mírnou geomagnetickou bouři.


Nepřehlédněte: EU všechny překvapila. Ledničku, TV a telefon vám budou muset opravit i po záruce


Obří díra ve Slunci

Observatoř NASA Solar Dynamics Observatory zpozorovala na Slunci obří černou oblast – takzvanou koronální díru. Navzdory názvu se však nejedná o fyzickou díru ve slunečním povrchu; koronální díry mají nižší teplotu, takže nezáří tak jasně jako jiné oblasti Slunce, a proto vypadají černě.

„Obrovská koronální díra má průměr asi 300 000 až 400 000 kilometrů,“ sdělil serveru Insider Alex Young, zástupce ředitele pro vědu na Goddardově heliofyzikálním vědeckém oddělení NASA. „To je asi 20 až 30 Zemí seřazených k sobě.“

„Koronální díry jsou zdrojem rychlého slunečního větru, který dosahuje rychlosti asi 500 až 800 km/s,“ pokračuje vědec s tím, že sluneční vítr z této koronální díry by měl na Zemi dorazit během soboty a neděle.

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Na Zemi vyvolá geomagnetickou bouři

„Až solární vítr dorazí k Zemi, částice a magnetické pole, které nese, budou interagovat s magnetickým polem Země a účinně s ním zachřestí, jako když zazvoní zvonek.“

Během mírných geomagentických bouří, které trvají delší dobu, může docházet ke kolísaní v elektrické síti a poškození transformátorů, signál rádia může ve vyšších polohách slábnout.

Kromě toho se na Zemi během bouře může objevit výrazná polární záře i relativně daleko od pólů. Milovníci noční oblohy na vhodných místech se tak zřejmě budou mít na co těšit.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Insider, Live Science

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Než nás ,,zahubí” vesmír, tak se stihneme vyhubit jako lidstvo sami!Zbytečnými žabomyšími válkami.Jsme tu jen na návštěvě.Je mi líto našich potomků +jejich potomků.Věk mám pokročilý k žalovu.(česky hřbitov).Tak jsem s tím smířenVladimír F.

  2. “…signál rádia může ve vyšších polohách slábnout.” To zase překládal polovzdělaný redaktor, který neví, že se jedná o vyšší zeměpisnou šířku, žádnou “polohu”.

  3. To znám, Je to jako větry. Taky se otevře díra a vystřelí to spousty částic merkaptánů, což taktéž vyvolá bouři nevole u kolem se pohybujících.

Comments are closed.