Slunce

Na Slunci došlo k silné erupci, hlásí vědci. Směrem k Zemi míří gigantická solární bouře

  • Na Slunci došlo k masivní erupci
  • Ovlivnit může lidské technologie

Na Slunci došlo ke gigantické erupci elektromagnetických částic. A jaký to má důsledek? Směrem k Zemi se blíží geomagnetická bouře.


Nepřehlédněte: Google začne mazat staré účty a možná dojde i na ten váš. Jak se čistce vyhnout?


Extrémní geomagnetická bouře

Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) upozornili na neobvyklou erupci na Slunci. Podle serveru Space Weather, jenž dlouhodobě sleduje vesmírné jevy, dosáhla hodnoty M9,8, což je pro sluneční erupce třídy M téměř nejvyšší možné ohodnocení. Silnější už je pouze třída X, která se používá pro nejničivější erupce.

Sluneční erupce způsobují výron takzvané koronální hmoty, která je ve skupenství plazmatu a skládá se tedy hlavně z protonů a elektronů. Většina erupcí nastává okolo slunečních skvrn, kde se vyvine intenzivní magnetické pole z povrchu do koróny.

Tyto jevy astronomové sledují s obavami, protože mohou způsobovat geomagnetické bouře, a představují tak nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace či letecká doprava.

Během slunečních erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země. Nejnovější zaznamenaná erupce k Zemi dorazí za několik dní. Experti se domnívají, že do zemské atmosféry narazí v průběhu 1. prosince.

K nejsilnější zaznamenané geomagnetické bouři došlo před 164 lety. V září 1859 Slunce směrem k naší planetě vyvrhlo oblak elektrizovaného plynu, který způsobil, že po celé planetě začaly jiskřit telegrafní linky a ve společnosti nakrátko zavládl chaos.

Aktivita hvězdy narůstá

Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Space Weather

Total
0
Shares
15 komentářů
  1. Čím více špičkové elektroniky,tím více jsme jako civiizace ohroženi. Dmeme se pýchou nad vší tou technologií a přitom stačí jedno šikovné sluneční odplivnutí a je po všem.

  2. Naše existence je relativně tak titěrná, že když zmizí, nikdo si toho ani nevšimne, takže slzu neuroní. Kdyby si to někdo uvědomil, neválčil by a třeba by se alespoň i z té titěrné existence radoval…. Jenže na to je třeba mít alespoň jeden atom zdravého rozumu v hlavě, že.

  3. Nevím, zda se ten výboj nepodepíše negativně dramaticky na těch elektromobilech, které do nás politici tlačí proti naprosté logice a již známým názorům skutečných odborníků, kteří spočítali, že ta elektroauta zase tak ekologická nejsou, spíše naopak! Možná by se tím konečně vyřešilo to zelené šílenství EU, které tu vládně tvrdou, a nebojím se říci, až totalitní rukou!! Docela bych i přivítal, kdyby hromadně tento výboj odstřelil alespoň 80% již vyrobených elektroaut!! Konečně by snad i někdo prozřel!!

  4. Emg záření je tu ze slunce za 8 minut, tedy dříve, než autor dopsal článek 😀

    1. Nepleťte si elektromagnetické vlny a sluneční vítr z plazmatických částic. Rychlost jejich pohybu je diametrálně odlišná. Proudy částic mají v okamžiku dosažení oběžné dráhy Země kolem 450km/s.

  5. A znamená to vyšší pravděpodobnost polární záře viditelne v ČR?

  6. No to je super že sluníčko svítí až přestane svítit tak tu nebudem. No a co se stane až k nám ta bouře dorazi? Nic max u nás uvidíme polární záři , když budeme mít štěstí. Ale strašit lidí že to tu zhasne je už ohraná deska .

  7. Opět strašení lidí. Nic se na zemi nestane. Když už tak, aby sluneční bouře zničila elektroauta, která jsou k ničemu. Nakonec Fialka a jeho poskoci škodí víc než nějaká bouře.

  8. Ešteže naša zem je plochá a slnko nie je žeravá guľa ako to dokázal Tesla, ale elektroindučna lampa, ktorá nevie na zem poslať žiadne plazmatické častice. Že to tých hercov z NASA stále baví !? Alebo chcú schovať za neexistujúci slnečný výboj niečo iné ?

  9. za to může globální oteplování, poprosil bych Gretu, ať to zakáže, nebo se aspoň přiváže na nejbližší sloup napětí

  10. Tady se řeší jak omezit auta se spalovacími motory a takové blbosti, ovšem ještě nikoho nenapadlo ucpat Etnu která denně vychrlí milionkrát víc splodin než všechna motorová vozidla v zemích EU za rok.

Comments are closed.