Měsíc, NASA

Na odvrácené straně Měsíce našli gigantickou kovovou strukturu. Sahá do hloubky 300 kilometrů

  • Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
  • Pod kráterem našli kovovou konstrukci

Tým astronomů objevil pod největším měsíčním kráterem extrémní přebytek hmoty. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek asteroidu, ale vědci nevylučují, že možná máme co do činění i s něčím mnohem podivnějším.


Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil velkou novinku. Konec spamu, telemarketingu a volání od podvodníků


Tajemný Měsíc?

Jižní Aitkenova pánev je gigantická impaktní struktura na odvrácené straně Měsíce. Údaje ze sond NASA poukazují na existenci velkého přebytku hmoty v měsíčním plášti pod pánví. Podle nového výzkumu může tato hmotnostní anomálie obsahovat kov z mohutného asteroidu, který narazil do Měsíce a vytvořil kráter.

„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“

Podivná hmota sahá do hloubky více než 300 kilometrů, uvádí se v článku vědců, který byl nedávno publikován v časopise Geophysical Research Letters.

Jižní Aitkenova pánev má oválný tvar, je široká až 2 500 kilometrů a hluboká 13 kilometrů. Pro měření jemných změn v síle gravitace v okolí Měsíce analyzovali James a jeho kolegové data z mise NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL).

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Pozůstatky asteroidu?

„Když jsme je zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ říká James.

Jedním z možných vysvětlení záhadné struktury je, že kov z asteroidu, který kráter vytvořil, je stále usazen v plášti Měsíce. „Hustá hmota – ať už je to cokoli a odkudkoli – zatěžuje dno pánve směrem dolů téměř o kilometr.“

Počítačové simulace dopadů velkých asteroidů naznačují, že za vhodných podmínek může být jejich železno-niklové jádro při dopadu rozptýleno do horního pláště Měsíce. Další teorie o tom, co hmotu vytvořilo, zmiňuje tuhnutí měsíčního magmatického oceánu, neboli proces, při kterém kdysi roztavený povrch Měsíce během miliard let ztuhl a zároveň se vytvořily husté oxidy.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: sci-news, futurism

Total
0
Shares
4 komentářů

Comments are closed.