NASA, Měsíc, Artemis

Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila americká NASA

  • Měsíc má ohromné zásoby kyslíku, tvrdí vědci
  • Udrží naživu miliardy lidí po dobu tisíců let

Kolonizace Měsíce je obrovské téma. Nejvyspělejší země do technologií, které by umožnily účinnější využití vesmírných zdrojů, nebo přímo obydlení i jiných těles, než je planeta Země, investují stále více prostředků. Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší nejbližší družici zcela určitě neobejdeme, je kyslík. Ale kde ho vzít?


Nepřehlédněte: Američané chtějí ovládnout Měsíc. Lidské kolonie bude napájet jaderný reaktor Kilopower


Z měsíčního povrchu se má těžit kyslík

Zatímco energii pro vesmírné osadníky se dejme tomu podaří zařídit, vědce trápí otázka, kde vzít kyslík. Lidé, jak víme, musí neustále dýchat. Odborníci naštěstí nedávno učinili převratný objev, když zjistili, že pod povrchem Měsíce se skrývá dostatek kyslíku pro život miliard lidí.

Povrch Měsíce je pokrytý regolitem, několik metrů mocnou vrstvou rozdrolených hornin a prachu. John Grant, lektor půdních věd na univerzitě Southern Cross, se domnívá, že kyslík tvoří měsíční regolit asi ze 45 procent. Problém je v tom, že je pevně vázaný v minerálech a pro jeho získání je nutné vynaložit spoustu energie.

V úvahu připadá elektrolýza. Na Zemi se tento proces běžně používá, například při výrobě hliníku. Elektrický proud prochází kapalnou formou oxidu hlinitého přes elektrody, aby se oddělil hliník od kyslíku. V tomto případě vzniká kyslík jako vedlejší produkt. Na Měsíci by naopak kyslík byl hlavním produktem a extrahovaný hliník (nebo jiný kov) by byl potenciálně užitečným vedlejším produktem.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Chce to dostatek energie

Vědci dodávají, že je to přímočarý proces, ale má to háček: je to velmi energeticky náročné. „Aby byl tento proces udržitelný, musel by být podporován solární energií nebo jinými energetickými zdroji dostupnými přímo na Měsíci,“ upozorňuje Grant, kterého cituje server The Space.

Extrakce kyslíku z regolitu by také vyžadovala značné průmyslové vybavení. Nejprve bychom museli převést pevný oxid kovu na kapalnou formu, buď aplikací tepla, nebo teplem kombinovaným s rozpouštědly nebo elektrolyty. Lidstvo má takové stroje zde na Zemi, ale otázkou je, jak je dopravit na Měsíc a vygenerovat dostatek energie pro jejich provoz.

Začátkem letošního roku belgický startup Space Applications Services oznámil, že staví tři experimentální reaktory pro těžbu kyslíku z hornin elektrolýzou. Vývojáři počítají s tím, že nové zařízení pošlou na Měsíc nejpozději do roku 2025 jako součást mise Evropské vesmírné agentury pro využití zdrojů in-situ (ISRU). Zda bude na Měsíci možné těžit kyslík z hornin se tak dozvíme už za pár let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Putina pošlete na Mésíc i s celou tou jeho bandou. Museli by šlapat do rotopedu napojenwho na ljternátor, elektřiny by bylo dost.

    1. amerika chová dinosaury místo ovcí a v americe umí lidi codit po moři

  2. Zase ty OZE. Co tkhle uhelnou elekrárnu? Uhlí budeme vozit kosmickými loděmi. Jenom nevím, kde vezmeme kyslík na spalování. 🙂

  3. Nikde nic neobydlujte, protože lidstvo je schopno i války mezi planetami.

Comments are closed.