NASA, Měsíc, Artemis

Američané chtějí ovládnout Měsíc. Lidské kolonie bude napájet jaderný reaktor Kilopower

  • NASA vezme na Měsíc malý jaderný reaktor
  • Napájet bude lidské kolonie a když se osvědčí, poletí i na Mars

Americká vesmírná agentura, která doufá, že během několika let v rámci mise Artemis znovu přistaneme na Měsíci, uvedla, že považuje jadernou energii za nejlepší zdroj pro napájení lidských kolonií.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru. Barevný snímek bere dech, tleskal i americký prezident


Lidé se vrátí na Měsíc

Z tohoto důvodu NASA strávila posledních 15 let vývojem něčeho, co se nazývá KRUSTY (Kilopower Reactor Using Stirling Technology), což je kapesní štěpný reaktor, který má dostatek energie pro napájení kolonií na Měsíci.

Malý reaktor na uran-235 by umožnil dlouhodobé mise s lidskou posádkou na Měsíci, na Marsu i jinde ve Sluneční soustavě. Čtyři reaktory by pak měly dostačovat k tomu, aby zajistily potřebnou energii pro základnu s několika desítkami lidí kdekoli ve vesmíru.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Když se osvědčí, poletí s ním na Mars

Vědci z NASA už dříve simulovali chování reaktoru v podmínkách kosmického prostoru a zjistili, že poskytuje bezpečný a stabilní výkon. Dopravit bezpečně jaderný reaktor až na Měsíc ale představuje výzvu. NASA stále netuší, zda reaktory dokážou odolat tlaku vesmírných letů a jak vysoká jsou rizika při přepravě. Vědci nicméně věří, že se vše podaří vyřešit a už dopředu počítají s tím, že pokud budou reaktory na Měsíci úspěšné, budou také poslány na Mars, aby pomohly napájet marťanskou kolonii.

Nepřehlédněte: Snadná kolonizace Měsíce? Lidé mohou vyrábět kyslík a palivo přímo z jeho půdy, zjistili vědci

Projekt Artemis vzbuzuje veké naděje

NASA už několik let pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc. Cílem mise bude tentokrát stavba trvalé základny na povrchu Měsíce, která má být prvním krokem k pilotovaným letům k Marsu. První let rakety s lodí Orion bez posádky by se mohl uskutečnit ještě do konce roku. Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, cílem mise Artemis III je přistát a na planetě založit lidskou kolonii.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun, NASA

Total
0
Shares