NASA, raketa

Na Mars za neuvěřitelných 45 dní. NASA chystá jaderný pohon raket

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a Mars
  • NASA pracuje na raketě s jaderným pohonem

Cesta na Mars s lidskou posádkou by dnes trvala sedm měsíců. Američtí vědci však pracují na raketě s unikátním jaderným pohonem, která může nastartovat revoluci v letech do vesmíru. Doufají, že astronauty na rudou planetu jednou dopraví za pouhých 45 dní.


Nepřehlédněte: Ovládání počítače pouhou myšlenkou? Americká firma je na prahu revolučního objevu


Dvojí síla jaderného pohonu

NASA má sice v současné době plné ruce práce s misemi Artemis, které mají navrátit člověka na Měsíc, ale hned v závěsu je program, který má dopravit první astronauty na Mars.

Jenomže tyto a další mise, které mají dostat lidskou posádku do dalekého vesmíru, vyžadují nové technologie, od podpory života a radiačního stínění až po energii a pohon. Ale jeden zázračný pohon už tu je.

Jde o bimodální (dvoudílný) pohonný systém, který kombinuje dvě technologie – jaderný tepelný (Nuclear Thermal, NTP) a jaderný elektrický pohon (Nuclear Electric Propulsion, NEP). NASA ho popisuje na svém webu.

Záměrem amerických vědců je vytvořit kosmickou loď, která by byla schopna exponenciálně zkrátit dobu cesty na Mars a další planety. „Bimodální konstrukce s přeplňovacím cyklem umožní rychlou přepravu pilotovaných misí – za 45 dní – na Mars. Bude to revoluce v průzkumu hlubokého vesmíru naší sluneční soustavy,“ píše na webu NASA v sekci vesmírné techniky Ryan Gosse.

Dlouhý let je velmi rizikový

Sedm měsíců strávených ve vesmíru při cestě na rudou planetu přináší značná rizika: Ať už jde o radiační expozici, čas strávený v mikrogravitaci nebo různé zdravotní problémy astronautů.

Pokud chceme spolehlivě dopravit astronauty na vzdálené planety, potřebujeme vesmírné lodě nové generace, které budou schopny dokončit cestu v co nejkratším čase.

Nový návrh NASA je neuvěřitelně fascinující a skýtá mnoho nadějí, ale je stále ve velmi koncepční fázi a než dojde k jeho realizaci, několik let to potrvá.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, BGR

Total
0
Shares