implantát, mozek

Ovládání počítače pouhou myšlenkou? Americká firma je na prahu revolučního objevu

  • Nový druh ovládání elektroniky pomůže handicapovaným
  • Americká Precision Neuroscience vytvořila jedinečný mozkový implantát

Vědci vyvinuli malý mozkový implantát tenčí než lidský vlas, který umožní lidem ovládat počítač pomocí mysli. Upozornil na to server Unilad.


Nepřehlédněte: Takhle jste Měsíc ještě nikdy neviděli. Korejská sonda poslala vědcům fotografie s ohromujícími detaily


Ovládání počítače myšlenkou?

Čip vytvořila společnost Precision Neuroscience a funguje na podobném principu jako implantát společnosti Neuralink Elona Muska, i když řešení Precision se neumisťuje do mozku, ale na tkáň.

Díky tomu, že se v lidské lebce vyřízne tenká štěrbina a čip se skrz ni zasune, dokud se neusadí na mozku člověka, se proces implantace stává méně invazivním, píše Unilad.

Může to znít trochu jako sci-fi, ale účelem implantátu je umožnit lidem, kteří trpí postižením nebo ochrnutím, používat ke komunikaci počítač.

„Je to asi ten nejjednodušší způsob, jak získat přístup k moderním technologiím bez použití klávesnice a myši. A přestože je čip navržen tak, aby pomohl hlavně lidem, kteří nemohou fyzicky používat PC, jeho zavedení může být prospěšné v podstatě komukoli.“

Implantát bude možné snadno nahradit výkonnější verzí

Samotný implantát má název Layer 7 Cortical Interface – pojmenovaný je tak proto, že existuje šest buněčných vrstev, které tvoří mozkovou kůru člověka, a technologická společnost s nadsázkou tvrdí, že její implantát v podstatě funguje jako další z nich.

Co převratný čip zvládne? Umožní člověku ovládat digitální zařízení pomocí nervových signálů, pohybovat kurzorem po obrazovce nebo psát bez klávesnice. To znamená, že jeho uživatelé budou moci plně využívat internet, chatovat na sociálních sítích nebo odpovídat na e-maily, aniž by k tomu museli zapojit své končetiny.

Vědci ze společnosti Precision Neuroscience avizují, že čip bude snadno vyjímatelný, takže se ho bude možné buď zbavit, nebo si později pořídit jeho novější verzi.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Unilad

Total
0
Shares