hacker

Na české počítače útočí ničivý virus, který vyřadil z provozu nemocnici na Slovensku

  • Na počítače Čechů se systémem Windows útočí nebezpečný virus
  • Kdo si na něj nedá pozor, bude muset zaplatit tučné výkupné

Ransomware WannaCry či WannaCryptor, který byl poprvé použit pro útok 12. května 2017, byl a stále je považován za dosud nejničivější ransomwarový útok, který byl kdy proveden. Bezpečnostní specialisté z ESETu obávaný vir dodnes celosvětově detekují.


Nepřehlédněte: Podvodníci opět útočí na české mobily! Stačí jeden telefonát a máte po úsporách. Jak šmejdům nenaletět?


„Stále denně registrujeme desítky případů po celém světě. U běžných uživatelů se nejčastěji jedná o počítače se zastaralými a neaktualizovanými operačními systémy, což je bohužel dlouhodobý problém. Setkáváme se s ním nadále i v Česku, jakkoli už to jsou jen poměrně ojedinělé případy,“ říká Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti ESET.

Virus, který nemá slitování

WannaCry pro své šíření využívá zranitelnost neboli exploit v operačním systému Windows nazvaný EternalBlue. Ačkoli společnost Microsoft chybu již v dubnu 2017 objevila a opravila, ransomware se přesto následující měsíc rozšířil do celého světa.

Ještě v roce 2019 ESET denně detekoval stovky tisíc pokusů o zneužití tohoto exploitu. K velmi rychlému šíření ransomwaru WannaCry v počátcích jeho útoku i ke stále novým detekcím tak s největší pravděpodobností přispívá to, že i přes varování si mnoho uživatelů příslušnou opravu stále nenainstalovalo a jejich počítače tak v současnosti zůstávají vůči této chybě zranitelné.

Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů
Zdroj: Stillness InMotion / Unsplash

Vstupní branou jsou „díry“ v operačním systému

Ransomware je i dnes obávaným typem kybernetického útoku, který zašifruje soubory a za jejich opětovné zpřístupnění požaduje po oběti zaplacení výkupného, velmi často prostřednictvím kryptoměn.

„Jakmile útočníci jednou proniknou do systému, útok si tím připraví a pak většinou vyčkávají na vhodnou příležitost, aby celou akci spustili. V případě využívání chyb legitimních nástrojů a softwaru je samozřejmě mnohem složitější včas rozpoznat, že byl systém takto infiltrován. Je to velmi aktuální téma, jak také ukázala zranitelnost Log4j v závěru roku 2021 a obavy společností a organizací po celém světě, které ji doprovázely,“ říká Šuman.

Ransomware se obecně v současnosti objevuje také v případě útoků, které probíhají prostřednictvím „dodavatelského řetězce“(supply-chain attack). Takový útok je velmi ničivý, protože najednou dojde ke kompromitaci velkého množství počítačů. Cílem takového útoku může být například ochromení dodávek energií nebo pohonných hmot a s tím spojené dalekosáhlé ekonomické dopady na další aktéry a celou společnost.

Obavy z cílení na kritickou infrastrukturu

WannaCry do současnosti napadl kromě osobních počítačů i velké organizace po celém světě. Útoku se v květnu 2017 nevyhnula ani Fakultní nemocnice v Nitře na Slovensku. Právě útoky na instituce, jejichž vyřazení z provozu by mohlo mít velké společenské dopady, jsou dnes obávaným scénářem.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares