Anonymous

My jsme Anonymous! Tři věci, které Putin v souvislosti s hackery příšerně podcenil

  • Válka na Ukrajině stále pokračuje
  • Kyberprostor ovládli Anonymous
  • Ruské propagandě dávají zabrat

Anonymous kvůli ruské okupaci Ukrajiny působí v rámci kyberprostoru Putinově režimu ohromné škody. Hackeři se ukázali jako naprosto nečekaný, přesto nebývale efektivní nástroj v boji proti ruské propagandě, trollům a fake news.

Můžou Rusko totálně oslabit? Nejspíš ne, nicméně v této hybridní válce dokáží Kremlu přivodit nejednu vrásku na čele. Ruský režim tvrdí, že se současným průběhem a postojem Západu počítal. Jak do této skládačky zapadají právě Anonymous?

1.  Anonymous poprvé v otevřené válce

Na tomto počínání je pozoruhodné zvláště toto: Anonymous vystoupili z obvyklé komfortní zóny, která už ani zdánlivě nereprezentuje skupinu nadšenců, již se rozhodli chránit svobodu internetu.

Na pohled to tak možná vypadá, ale v kontextu událostí na Ukrajině je to jiné, navíc v měřítku, které nemá obdoby. Rusové se nedávno nechali slyšet, že se dostali do osidel hybridní války a mají pravdu. Určitě je však nenapadlo, že je hackeři podrobí takovému nátlaku.


Nepřehlédněte: Desetiletý kluk vytvořil mobilní hru, ve které na Putina házíte banány. Apple ji chtěl zablokovat


Podvodné weby
Zdroj: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

2.  Sofistikované a dobře mířené útoky

Anonymous se zaměřili na nejcitlivější místa: vyřadili web ruské tajné služby FSB, odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů, nabourali se do televizí, serverů, podařilo se jim proniknout do ruské centrální banky, zaútočili na tiskárny, odeslali Rusům stovky tisíc SMS, napíchli se na stránky ministerstev atd.

3. Podřezávají ruské propagandě větev

Hackeři útočí systematicky, nikoliv bez rozmyslu. Ruskou ekonomiku chtějí ochromit a zároveň běžným občanům ukázat i odvrácenou stranu mince, kterou buď ignorují, nebo vnímají jen krajně neradi.

Anonymous využívají každé skuliny, jak poukázat na to, že nejde o speciální operaci, nýbrž o válku se všemi myslitelnými hrůzami s ní spojenými. Nemusíte jim fandit, ani s nimi sympatizovat, ale minimálně za tohle si zaslouží velký dík.

Zdroj náhledové fotografie: Warren Wong, Unsplash (ilustrační), zdroj, zdroj, zdroj

Total
0
Shares
3 komentářů

Comments are closed.