Temná hmota

Může existovat zrcadlo našeho vesmíru z temné hmoty, naznačují američtí vědci

  • Vědci přišli se zajímavou teorií
  • Náš vesmír může mít své vlastní temné zrcadlo!
  • Co to pro nás znamená?

Neviditelná látka zvaná temná hmota zůstává jednou z největších záhad kosmologie. Nová studie naznačuje, že možná pochází ze zrcadlového vesmíru, který je od nepaměti spojen s tím naším.


Nepřehlédněte: Z velké baterie vytvořili jedinečný telefon. Bez nabíječky vydrží měsíce


Zrcadlo vesmíru z temné hmoty

Výzkum amerických vědců naznačuje, že temná hmota – záhadná látka, která zřejmě tvoří většinu hmoty ve vesmíru – může být zrcadlem našeho vesmíru, ale s „jinak nastavenými“ pravidly.

Navzdory svému množství – na jeden kilogram normální hmoty připadá asi pět kilogramů temné hmoty – tato nepolapitelná látka neinteraguje se světlem ani s hmotou složenou z atomů. Jediný způsob, jak odborníci zjišťují přítomnost temné hmoty ve vesmíru, je její jemný gravitační vliv na objekty, například na pohyby hvězd v galaxiích, píše odborný web Live Science.

Přesto se vědci domnívají, že temná a normální hmota jsou spolu neodmyslitelně spjaty jako dvě strany jedné mince. A přestože se jejich vlastnosti značně liší, množství normální a temné hmoty je stále stejné. Výzkumníci z Marylandské univerzity si ve studii, kterou vydal preprintový server arXiv, pohrávají s myšlenkou, že každá fyzikální interakce v normální hmotě má svůj zrcadlový odraz v temné hmotě.

Podle vědců jde zřejmě o nový druh symetrie, která propojuje svět normální a temné hmoty. A právě tato symetrie může vysvětlovat, proč je ve vesmíru podobné množství temné a normální hmoty, což považují za zvláštní shodu okolností.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Dva světy, které se vzájemně ovlivňují

V článku vědci ještě poukazují na další podivnou shodu okolností. V normální hmotě mají neutrony a protony téměř stejnou hmotnost, což jim umožňuje vázat se a vytvářet stabilní atomy. Kdyby byl proton jen o trochu těžší, byl by zcela nestabilní a rozpadl by se během několika minut, což by znemožnilo tvorbu atomů.

V tomto hypotetickém scénáři by byl vesmír oceánem volně se vznášejících neutronů. Buen-Abad a jeho kolegové se domnívají, že tento imaginární vesmír může ve skutečnosti existovat v temné zrcadlové verzi našeho vesmíru.

„V raném vesmíru prošla běžná hmota nukleosyntézou, kdy v jaderném plazmatu vznikly první prvky. Pokud je nová vědecká myšlenka správná, pak k zrcadlové nukleosyntéze docházelo i v temné hmotě. V těchto chaotických počátcích se mohly mezi oběma světy otevřít kanály, které jim umožnily vzájemně se ovlivňovat,“ uzavírá Live Science.

Zdroj náhledové fotografie: Center for Astrophysics / Harvard & Smithsonian), Live Science, arXiv

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.