Analemma Tower

Mrakodrap má viset nad zemí z asteroidu. Sci-fi nebo blízká budoucnost?

  • Létající mrakodrap zavěšený na asteroidu
  • Naprosté sci-fi nebo realita 21. století?

Newyorský ateliér Clouds Architecture Office přišel s dechberoucím návrhem nejvyššího mrakodrapu na světě, který by byl pomocí super silných kabelů zavěšen na pohybujícím se asteroidu ve výšce 50 kilometrů nad Zemí.


Nepřehlédněte: EU chce regulovat umělou inteligenci, aby ochránila občany. V roce 2023 schválí potřebné zákony


Mrakodrap visící na asteroidu

V redakci už jsme toho zažili hodně, dávno nám není osmnáct. Viděli jsem žábu bušit pěstí do skály i koně zvracet v barvách francouzský trikolóry. Ale tohle? Architektonické studio Clouds Achitecture Office představilo projekt, ze kterého se mnohým doslova zatočí hlava. Jedná se o mrakodrap Analemma Tower, který má být připoután k asteroidu a pohybovat po oběžné dráze rychlostí zhruba 500 kilometrů v hodině.

Výškovou budovu by měly tvořit stovky pater restaurací, obchodů, kanceláří, zahrad, bytů a dokonce i modliteben. Svým obyvatelům by měla nabídnout nevídané výhledy, protože má denně obíhat mezi severní a jižní polokoulí.

Mrakodrap by se pohyboval po trase ve tvaru osmičky, která by protínala jižní a severní polokouli ve větších městech jako New York, Havana, Panama nebo Dubaj. Každý večer by se pak supermoderní komplex vracel zpět do výchozího bodu.

Budoucnost, nebo šílená vize?

Energii by mrakodrap Analemma Tower získával pomocí soustavy solárních panelů, které budou umístěny vysoko nad atmosférou, takže o sluneční paprsky nebudou mít nouzi. Kondenzace páry, recyklace a filtrace srážek pak zajistí dost vody na to, aby obyvatelům nic nechybělo ani po této stránce.

Návrh počítá s tím, že mrakodrap bude postaven nad Dubají, která má s výškovými budovami bohaté zkušenosti a stavební náklady jsou zde oproti New Yorku obvykle pouze pětinové.

Podaří se projekt dotáhnout do konce? Nemyslíme si! Už jen ta vize s asteroidem zní jako sci-fi, o zavěšení mrakodrapu na supersilná lana ani nemluvě. Ale za nějakých 100 nebo 200 let v něčem podobném možná budeme bydlet všichni.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Clouds Achitecture Office, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Zatím neexistuje ani dostatečně pevný materiál na lano, které by v potřebné délce uneslo samo sebe. Bude-li někdy vyvinut, tak určitě ne pro zavěšení tohoto přitrouble vyhalucinovaného mrakodrapu, ale pro konstrukci kosmického výtahu, který by jednou mohl dramaticky zlevnit dopravu na oběžnou dráhu země.

  2. uz se vidim jak jedu v 85 do prace na zem 50km a necham klice ve dverích a nez se vratím tak vlastne muj dum uz je nekde v pr…… co navstevy hej pocky budu ti posilat souradnice gps aby jsi nasel kde bydlim nebo kuryr 🙂 Scifi ??? ne klasicky cesky selsky rozum )

Comments are closed.