EU, Evropská unie

EU chce regulovat umělou inteligenci, aby ochránila občany. V roce 2023 schválí potřebné zákony

  • Umělá inteligence pod taktovkou EU
  • Pravidla používání míří ke schválení

Evropská unie se chystá schválit první rozsáhlé normy pro regulaci umělé inteligence. Kromě toho, že pravidla určí, jak tato technologie ovlivní životy téměř 450 milionů občanů ve 27 zemích EU, budou mít zřejmě dopad i na způsob využívání umělé inteligence (AI) jinde ve světě. Upozornil na to server New Scientist.


Nepřehlédněte: Naléhavé varování: Mnozí Češi přijdou za několik hodin o přístup k WhatsApp


Umělá inteligence: Je skutečně potřeba regulace?

Zákon označovaný jako akt o umělé inteligenci je podle unijních představitelů prvním svého druhu. New Scientist píše, že se zaměřuje především na druhy umělé inteligence, které by v konečném důsledku mohly mít nepříznivý dopad na občany EU.

Některé technologie, jako třeba sociální kreditní systém, chce EU podle všeho zakázat, zatímco další nástroje, jako algoritmy pro udělování bankovních půjček, sociálních dávek nebo přístup k soudním informacím, by podléhaly silné regulaci.

Naopak se neočekává, že by např. celkem neškodní internetoví chatboti, kteří pomáhají s objednávkami pizzy v různých aplikacích, byli nějak zásadně omezováni. V jejich případě má zákon hlavně vyžadovat, aby upozorňovali, že lidé komunikují s robotem, nikoliv s člověkem. To se mimo jiné dotkne i sociálních sítí, jako je Facebook a TikTok, jejichž algoritmy uživatelům doporučují obsah.

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

Přestože mnozí političtí experti a technologičtí giganti myšlenku regulace vítají, nepanuje všeobecná shoda na tom, jak používání AI v některých situacích přesně kategorizovat – jde například o technologie rozpoznávání obličejů na veřejných prostranstvích.

Vymyslet definice, které by zahrnovaly využití umělé inteligence v tolika oblastech, bude nesmírně obtížné, myslí si Alex Engler z Brookings Institution ve Washingtonu. „To vytváří opravdu obtížný scénář, kdy se snažíte zahrnout poměrně jednoduché algoritmy, které dělají opravdu důležité věci, a vyloučit poměrně technicky složité algoritmy, které dělají triviální věci,“ říká.

„Další nevyřešenou otázkou je, že zákonodárci musí vyjasnit, jak bude zákon prosazován,“ říká Vanja Skoric z Evropského centra pro neziskové právo v Nizozemsku, který doufá, že také vznikne robustní a nezávislá rada EU pro umělou inteligenci s konkrétními kontrolními pravomocemi.

EU jako inspirace pro ostatní

Ať už bude konečná podoba zákona o umělé inteligenci jakákoli, jeho dodržování bude povinné pro všechny společnosti na půdě sedmadvacítky. Podle expertů je jen otázkou času, kdy podobný zákon dříve nebo později přijmou i ostatní. Například země jako Brazílie a Kanada údajně již přijaly části návrhu zákona EU za vlastní a zahrnuly je do svých vlastních řešení.

Zdroj náhledové fotografie: Alexey Larionov / Unsplash, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares