Čas, hodiny

Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci

  • Naše vnímání času je zřejmě nesprávné
  • Vědci si myslí, že rozdíl mezi přítomností a budoucností je iluze

Čas může být pouhou iluzí, myslí si američtí experti. Jejich myšlenka vychází z konceptu kvantového provázání. Jedná se o jev, při němž dochází k propojení dvou kvantových objektů (obvykle elementárních částic) v tom smyslu, že se mohou vzájemně ovlivňovat, ať je dělí jakákoli vzdálenost. Právě tohle prapodivné chování kvantového světa dohánělo k zoufalství Alberta Einsteina, který o kvantovém provázání hovořil jako o „strašidelném působení na dálku“.


Nepřehlédněte: Pro případ katastrofy: Nezničitelná černá skříňka Země zaznamená konec světa


Nová teorie času

Staré přísloví, že „čas je jako řeka“, které naznačuje, že se v něm pohybujeme jako loď plující po vodě, může být mylné. Nová teorie tvrdí, že čas se nepohybuje dopředu, ve skutečnosti je všechno kolem nás vždy přítomno.

Původně se vědci domnívali, že čas je vetkán do struktury prostoru a může být ovlivňován gravitací, podobně jako bylo ukázáno ve filmu Interstellar. Kvantová mechanika však naznačuje, že čas je jiný a může mít odlišnou povahu. Ačkoli je tato představa více než zajímavá, v současné době bohužel neexistuje žádný konkrétní způsob, jak ji ověřit. Studii, která se zabývala souvislostí mezi časem a kvantovými procesy, publikoval časopis Physical Review A.

„Po staletí vstupoval čas do fyziky jako základní složka, kterou nelze zpochybňovat. Je tak hluboce zakořeněn v našem pojetí reality, že si lidé mysleli, že jeho definice není potřeba,“ řekl vedoucí studie Alessandro Coppo.

„Čas, který byl dříve považován za míru změny nebo trvání události, může být ve skutečnosti vedlejším produktem kvantové mechaniky a kvantového provázání.“ Stručně řečeno, Coppa si myslí, že přítomnost sdružuje minulost i budoucnost.

Cestovatel v čase, budoucnost
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Minulost, přítomnost a budoucnost existují společně

Podobného názoru jsou i kolegové z Massachusettského technologického institutu (MIT). Dr. Bradford Skow se přiklání k teorii známé jako blokový vesmír, která tvrdí, že minulost, přítomnost i budoucnost již existují.

Expert si nemyslí, že události proplouvají kolem nás a navždy zmizí, ale naopak se domnívá, že místo toho existují v různých částech časoprostoru. „Teorie blokového vesmíru říká, že jsme rozprostřeni v čase, podobně jako jsme rozprostřeni v prostoru. Nejsme umístěni v jediném čase, ale nacházíme se v dočasně rozptýleném stavu.“

Tvrdí, že náš průchod časoprostorem není jako reflektor a zážitky, které jste měli včera, minulý týden nebo dokonce před lety, jsou stále stejně skutečné. Říká však, že cestování v čase mezi jednotlivými událostmi není možné, jelikož se nyní nacházíme v jiném časoprostoru.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: Unilad, Daily Mail, News Science & Nature, Physical Review A 

Total
0
Shares
25 komentářů
  1. To já mám lepší dogma:
    -jako technik, mám-li něco dokázat musím vymyslet absolutně kdekoliv a kdykoliv opakovatelné podmínky ,,pokusu,, který musí kdokoliv mít možnost zopakovat se stejnými výsledky ! Pak je důkaz minimálně logicky ,,nezničitelný,, !
    Čas má tři ,,stavy,, : minulost – přítomnost – budoucnost.
    Minulost- jdu-li do absurdity není nikdy stejná protože při prvním měření někde třeba na Aljašce seděl jednomu určitému medvědovi na čumáku určitý motýl.
    Protože jej ten medvěd sežral už se nikdy nesplní výše uvedené podmínky = minulost neexistuje.
    Dtto pro budoucnost .
    Takže zbývá přítomnost. Takže jako technik potřebuji ,,absolutně ,, přesnou ,,minimální,, jednotku času ,abych ji mohl určit jako normál.
    Ale já chci 1 sec a jako bývalý kvalitář se zeptám, proč ne půlku?! A tak mohu ,,rýpat,, pořád ,z čehož plyne že tuto jednotku nemohu definovat – tudíž ani přítomnost neexistuje.
    Namítnete mi, že ale čas má vliv i na člověka- všichni stárneme. Ale každý se dožije jiného věku, vlivem genů, jak zodpovědně žijeme, jídla, okolí i náhod a ,,osudu,,.
    Kdybychom však stárli jen vlivem času, museli bychom se všichni dožít stejného věku ve stejných okolních podmínkách.
    Takže ? Je čas jen iluze? Nebo neexistuje vůbec? No stejně s tím nic neuděláme!

    1. Paralelní reality. Svět není jen jen jedno teď. Vznikají a zanikají. Zpětné ovlivnění vytvoří další bubliny paralelní reality, ale do té nepatří nikdo ze “své” bubliny. Stejně to platí budoucnosti. Jestli existuje možnost přestoupit mezi bublinami nebo paralelními světy, to je otázka (červí díry?).
      To že nikdo nežije stejně je dané vlivem náhod (kde působí kvantové jevy). Ty vlastně svým způsobem propojují všechny reality, patrně oddělené nějaký “fázovým” posunem. A pak někdo dostane rakovinu, někdo ne. Roli hraje, kromě škodlivých vlivů i náhoda.

    2. Souhlasím s Vámi. Čas je pouhá iluze, kterou si lidstvo muselo vytvořit pro své chápání života a vesmíru. Lidé potřebují mít čas jako danou veličinu. Můj názor není podstatný, ani vědecký, ale osobně vnímám vesmír a vše, tedy i nás, že vše má tzv. svůj “poločas rozpadu”, tedy každý prvek, každá hmota, organismus, zkrátka vše. Všemu běží “různý čas”. Čas je relativní pojem. Pojem, který potřebujeme pro srovnání dějů.

    3. Existuje jen minulost, přítomný okamžik a budoucnost. Jen toto lze dokazat. Všechno ostatní jsou jen konspiracni teorie.

      1. Nikoliv, ve vědě se tomu říká hypotézy, případně spekulace.
        Konspirační teorie jsou obvykle ražené tak, že už v sobě obsahují nějaký rozpor s dokázanými fakty (Plochá Země) nebo vnitřní rozpor (Vládu ovládají třeba Ilumináti nebo mimozemšťani, ale vždy kromě té strany, jejímž jsem příznivcem). Atakd8le, ve složitejších variacích.

  2. Ale tohle přece už dávno věděli Indové, Číňané a další (dříve) vyspělé národy!

  3. Jak je vidět, někteří vědci jsou kreténi a nelze je považovat za někoho, kdo něco ví.

  4. Každý prožívající okamžik se stane mrknutím oka minulostí.
    Ale pro osobu za rohem je váš prožívající okamžik budoucností.

  5. Teorie singulárního vesmíru pojatého jako matrice v níž je probíhá vše současně v bezčase je stará nějaký ten pátek.

  6. Čas je jednotka, aby si člověk zjednodušil život. Nic víc nic míň. Lidstvo se dohodlo na nějaké stupnici, která platí pouze na zemi a díky dilataci času máme čas pro všechny stejný. Jelikož čas díky rotaci vnímáme každý jinak. Minulost je čistě jen událost měřená naší stupnicí a budoucnost je odhad pravděpodobností v rozměrech naší stupnice. Kvantová provázanost se nás netýká, jelikož jsme v jiném rozměru než kvanta….proto nechápeme.

  7. Časoprostorem prochází vlna koplapsu vlnové funkce. Kde už prošla, je minulost – všechno je neměnné a určeno, kde prochází, je současnost, kde ještě neprošla, je budoucnost. Ano, tak je to jednoduché :-).

  8. Překvapuje mě, že to má být novinka. My si to jen neumíme představit, vnímáme čas jako konstantní běh jedním směrem. Co je teď bylo vždy, je a bude. Velký třesk je konec a začátek, ne v prostoru, ale právě čas se rozpíná všemi směry, to znamená na konec i na začátek zároveň.

  9. Za mě: nakreslím-li si osu, kde nula je okamžitá přítomnost a do leva je mínus (minulost) a do prava je plus (budoucnost), tak opravdu v tom bodě 0 je naráz minulost, přítomnost a budoucnost. Ale jen opravdu nakrátko (quecto sekundy, kvintiliontita tj 10^-30 s). A možná ještě méně. Pokud jsme ale již v jednotkách deko nebo hekto (10^1, 10^2), což jsou desetiletí či staletí, tak to už neplatí a platit nemůže, pokud si uvědomíme, že je člověk nějak stár a to se událo tak, že se někdy narodil a za několik desetiletí vytvořil tento text. Takže jako teorie relativity nekamaradí s teorií kvantovou, tak i čas u nejmenších částic a v realitě nebude také kamarádit.

  10. To je sice možné, že nejsme jenom v 1 prostoru, ale i čase, ale k čemu je nám to platné, když tahle skutečnost není pro vědomí při kterém třeba nyní píšu zpřístupněna, proto třeba baba Vanga a jiní prognostici mohli vidět do budoucnosti, protože jim byly dány klíče od dveří zpřístupnění, možná by šlo nějakou pokročilejší verzi generativní umělé inteligence vystavit rázovým šokům a zkusit ji třeba bleskem resetovat a čekat na data o budoucnosti, dostat na to grant, tak si dovedu představit v tomhle experimentovat.

  11. To už mě napadlo dávno. Problém pak spočívá v tom, že nejenže nelze změnit minulost, ale ani budoucnost. Staří Indové by v tomto případě měli pravdu.

    1. Budoucnost lze změnit určitě, minulost možná taky ano, ale jen jakoby, virtuálně. Alternativní minulost je jako paralelní realita, možná je možné mezi nimi cestovat (co třeba červí díry) a minimálně si odtamtud vzít vytáhnout nějaké informace, pokud ne hmotu…

      1. Vidím to takto. Budoucnost v rámci konkrétního časoprostoru je daná. Je taková, jaká bude. Možnost se rozhodovat je iluzí. Protože ať už se člověk rozhodne jakkoliv, rozhodl se v souladu s budoucností. Zpětně totiž pak už nelze zjistit, zda vůbec by se ten člověk dokázal rozhodnout jinak. Proto se říká, že budoucnost je daná – akorát jí v přítomnosti ještě neznáme. Dost možná je daná na základě kvantových jevů. Ale určitě ne na vůli člověka, ačkoliv si tento toto myslí. Mimochodem, i já si to myslím, že se mohu rozhodovat – taková rozhodnutí jsou ale dost možná už dávno dopředu daná. A proto může existovat minulost, přítomnost i budoucnost zároveň. Ale je to jen můj pohled na neuchopitelno, které v tomto pojetí časoprostor představuje.

        1. Respektuju váš názor ale nesouhlasím. Existence živých bytostí by pak neměla význam. Myslím, že vesmír, byť bezčasový nebo nadčasový, se stále tvoří aktivním rozhodováním. Iluze je, že člověk přemýšlí v čase současnosti. nemá vlastní časovou dimenzi na rozdíl od některých jevů mikrosvěta.

  12. A teď si představte, že se vrátíte o 40 let zpět do roku 1985. Právě začíná poslední Spartakiáda v historii. I jízda obyčejným linkovým autobusem se stává větším zážitkem, než cesta kolem světa za milióny korun. Je 1. máj a vidíte vlát praporky v oknech okolních budov. Na sousední ulici staví nový panelák. A o hodinu později vidíte sebe, jak jdete s mamkou na pískoviště. Ne, neudělal jsem chybu v počtech, píšu z roku 2025 a je to rovných 40 let, jak ten čas letí… Čas je jen šňůrka korálků, kde minulost znamená přítomnost i budoucnost.

  13. Čas je fluktuačním pásmem v gravitačním, meziprostoru, černé díry.

  14. Jasné. Můj názor je takový. Pokud je vesmír nekonečný tak vše v něm je nekonečné. Tudíž pokud by jsme měli suoer raketoplán tak můžeme najít nekonečno zemí s mým já s stejným děním jako s jiným. Tedy by jsme mohli jednoznačně cestovat v čase tam i zpět. Ale naše duše to budou asi vnímat jinak. Je možné že tu jsou dva rozdílné světy které nelze spojit.

  15. Skutečně miluju větu typu vědci zjistili vědci odhalili 😀 holt mainstream je už po tisíciletí stále stejně retardovaný… samozřejmě že čas neexistuje, samozřejmě že je vše propojeno, samozřejmě že toto je pouze vnímání přítomnosti, samozřejmě že existují paralelní reality, samozřejmě že budoucnost už existuje a samozřejmě že existují všechny možnosti samozřejmě že vše už je a bylo a bude a samozřejmě že mi spadl kámen ze srdce, že uz i vědci pochopili ty nejzákladnější skutečnosti, které věděli předkové mnoha tisíciletí dávno před námi. Uff…Boha jeho…halelujah

Comments are closed.