Muž, telefon

Miliony lidí přijdou o účet na Gmailu. Google chystá rozsáhlou čistku, která se týká i Česka

 • Google smaže miliony účtů
 • Důvodem je bezpečnost

Pokud jste delší dobu nepoužívali svůj Gmail, právě teď je vhodná doba to změnit. Společnost Google totiž informovala o tom, že smaže účty, u kterých zjistí, že nebyly používány po dobu nejméně 24 měsíců. Čistka se bude týkat služeb Gmail, Disk a Fotky – uživatelé tedy přijdou o konverzace, data, fotografie i videa.


Nepřehlédněte: Vědci objevili druhou planetu Zemi. Spíše než ráj ale připomíná peklo


Google bude mazat

V příspěvku Google uvedl, že ho k tomuto rozhodnutí vedou především bezpečnostní důvody, protože starší a nepoužívané účty jsou obvykle zranitelnější vůči hrozbám, jako je spam a phishingové podvody.

Ruth Kricheliová z Googlu uvedla: „Tyto účty jsou často zranitelné a jakmile jsou kompromitovány, mohou být zneužity k čemukoli – od krádeže identity až po šíření nežádoucího nebo dokonce škodlivého obsahu, jako je spam.“

„Naše interní analýza ukazuje, že u opuštěných účtů je 10krát nižší pravděpodobnost, že mají nastaveno dvoufázové ověření, než tomu je u aktivních účtů,“ uvádí Google. „Začneme s účty, které byly vytvořeny a nebyly nikdy používány. Před odstraněním zašleme majiteli účtu několik varování, a to jak na danou e-mailovou adresu, tak na e-mail pro obnovení (pokud byl uveden).“

Google Gmail
Zdroj: FONETECH.CZ

Pokud jste uživatelem Gmailu, Disku nebo Fotek, ale službu jste dlouho nepoužívali a nechcete přijít o přístup, je nejvyšší čas to napravit. Pokud si své heslo už nepamatujete, obnovte ho. Poté, jakmile se přihlásíte, zkuste jednu z následujících možností:

 • Přečtěte nebo odešlete e-mail
 • Použijte Disk
 • Uložte nějakou fotku na Fotky
 • Podívejte se na něco na YouTube
 • Stáhněte si aplikaci v Google Play
 • Použijte vyhledávání Google

Tímto by měla společnost Google získat vše, co potřebuje k tomu, aby váš účet nesmazala. K udržení účtu bude do budoucna zřejmě stačit, když se k němu přihlásíte alespoň jednou za 24 měsíců. Google také doporučuje, aby si uživatelé ke svému účtu přiřadili e-mail pro obnovení.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Independent

Total
0
Shares
3 komentářů
 1. A když mám jenom jeden email, jak mám zadat druhý email pro obnovení 😱.
  Když udělám 2. Email pro obnovení a ten nebudu používat tak smažou ten 🤨

  1. Můžete si vytvořit druhý e-mail i kdekoli jinde, třeba u Seznamu.

   1. Tak. Anebo prostě a jednoduše ten druhý u Google jednou za čas použít.

Comments are closed.