Planeta peklo, 55 Cancri e

Vědci objevili druhou planetu Zemi. Spíše než ráj ale připomíná peklo

  • Vědci už tuší, kde se nachází skutečná pekelná planeta
  • Připomíná rodiště Darth Vadera ze Star Wars

Astronomové našli planetu, která je velká jako Země, ale vůbec se jí nepodobá. Je celá pokryta aktivními sopkami a nachází se 90 světelných let daleko v blízkosti červeného trpaslíka v jižním souhvězdí Pohár.


Nepřehlédněte: Ovládání počítače pouhou myšlenkou? Americká firma je na prahu revolučního objevu


Planeta připomíná peklo

Neobvyklý svět objevil satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Družice Transiting Exoplanet Survey Satellite) na oběžnou dráhu v roce 2018 vynesla raketa Falcon 9 a jejím cílem je zkoumat oblohu a hledat nové, potencionálně obyvatelné planety. Sonda měla fungovat pouze dva roky, ale v pozorování pokračovala a dosud identifikovala více než 250 potvrzených exoplanet a tisíce kandidátských světů.

Naposledy ve vesmíru našla vulkanickou planetu LP 791-18d, která je velká jako Země. V systému LP 791-18, který leží 90 let daleko, se nacházejí ještě další dvě exoplanety, ale ty astronomové objevili již dříve: LP 791-18b, která je asi o 20 % větší než Země, a LP 791-18c, která je téměř sedmkrát hmotnější a zhruba 2,5krát větší než naše domovina.

Ze získaných dat vyplývá, že na povrchu LP 791-18d se nacházejí sopky, které neustále vybuchují, takže planeta je prakticky neobyvatelná.

Vulkan
Zdroj: NASA

Rodiště Darth Vadera ze Star Wars

„LP 791-18d je slapově uzamčena, což znamená, že je ke své hvězdě neustále přivrácena stejnou stranou,“ uvedl ve svém prohlášení Björn Benneke, profesor astronomie na Ústavu pro výzkum exoplanet Montrealské univerzity

„Na denní straně je zřejmě příliš horko na to, aby na povrchu mohla existovat kapalná voda. Ale množství vulkanické činnosti, o které předpokládáme, že se vyskytuje po celé planetě, může vytvářet atmosféru, což by mohlo umožnit kondenzaci vody na noční straně,“ dodal Benneke.

P 791-18d není vhodným kandidátem na život, jak ho známe na Zemi. Přesto je nově objevený svět, který připomíná pekelnou planetu ze Star Wars, lákavým cílem pro astrobiology a výzkumníky, kteří se zajímají o vznik a vývoj atmosfér exoplanet.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, The Space

Total
0
Shares