hacker

Microsoft zatnul tipec ruským hackerům, kteří kyberneticky útočili na Ukrajinu. V Kremlu radost mít nebudou

 • Americká firma Microsoft smazala domény hackerské skupině Stroncium
 • Ta je řízena přímo bezpečnostními složkami Ruské federace

Ruská hackerská skupina Stroncium (známá také jako APT28 nebo Fancy Bear) je známá tím, že útočí na organizace, instituce i jednotlivce v řadě zemí. Od zahájení invaze se zaměřila na Ukrajinu. Dle známých informací je řízena přímo bezpečnostními složkami Ruské federace a má mít dokonce přímé napojení na vojenskou zpravodajskou službou GRU.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ukradli Rusům 437 500 e-mailů. Takto vypadá pravé kybernetické peklo


Drtivé útoky všude po světě

Útoky skupiny Stroncium jsou vždy vysoce sofistikované a bránit se proti nim je takřka nemožné. K napadání ukrajinských cílů a koordinovaným atakům požívala sedm klíčových domén, které sloužily jako potřebná infrastruktura.

V uplynulých dnech obdržela společnost Microsoft soudní povolení k převzetí těchto domén, takže je mohl přesměrovat na své zabezpečené servery, které útoky odkloní a zároveň pomohou analyzovat strukturu hackerské skupiny.

Katalog titulků OpenSubtitles.org vykradli hackeři
Zdroj: Nahel Abdul Hadi / Unsplash

Microsoft mohl konečně jednat

„Ve středu 6. dubna jsme získali soudní příkaz, který nás opravňuje převzít kontrolu nad sedmi internetovými doménami, které skupina Stroncium používala k provádění útoků,“ uvedl Tom Burton z Microsoftu. „Informovali jsme ukrajinskou vládu o zákeřné činnosti Stronica a narušení snah hackerů o kompromitaci sítí cílových organizací v zemi,“ dodal.

Hackování posvěcením Kremlu

Hackeři spojovaní se skupinou Stroncium v posledních letech útočili na počítačové systémy německého parlamentu, e-maily americké Demokratické strany a v posledních týdnech i na ukrajinskou armádu a životně důležitou infrastrukturu Ukrajiny. Bezpečnostní experti se domnívají, že se jedná o operace s požehnáním a příkazem ruské Glavnoje razvedivatěl’noje upravlenije, tedy Hlavní rozvědkové správy GRU.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares
6 komentářů
 1. Je možné používat něco jiného.Jenž nebude stát ani na jedné straně .Mě je jedno jestli se mlátí to je jejich věc ale proč já nemám možnost výběru.To je diktatura a placení nepotřebného..Proč nejsme ve válce .Nikdo nic nevyhlásil.Tak jak se ktomu postaví mikrosoft.Alternativa je operační systém linux .Kde se dá sehnat a zablokovat seznam.cz a jiné veby.Jenž nemám rád .ale tyjí z reklam a spol.Nějaký český prohlížeč by nebyl.

  1. Ty si pouzivej co ti vyhovuje, nikoho nezajimas, nejsi nic sebemene duleziteho.

 2. Jestli ti to ještě nedošlo, tak i kvůli možnosti výběru, která se tě tak dotkla, na Ukrajině umírají nevinní lidé!

  1. Myslím, že mu nedošlo víc věcí. Ten příspěvek je dost zmatený.

   1. Onen rosi -SPR je zjevně rozumu mdlého, již jen podle stylu jeho vyjadřování, a to raději nehodnotím jeho obsah… 🙂

Comments are closed.