Mars

Mezi Zemí a Marsem se každých 2,4 milionu let děje něco mimořádně podivného

  • Vesmír je plný záhad a věcí, kterým příliš nerozumíme
  • Dokazuje to nejnovější studie vědců z Austrálie

Gravitační přitažlivost Marsu k Zemi může ovlivňovat klima na naší planetě, naznačuje nový výzkum australských vědců, který otiskl odborný časopis Nature Communications.


Nepřehlédněte: Na vzdálené planetě může být život, říká NASA. Je nejpodobnější Zemi


Mars ovlivňuje klima na Zemi

Podle nové analýzy hlubokomořských geologických záznamů vede gravitační interakce mezi Marsem a Zemí k cyklickým změnám hlubokomořských proudů, které se opakují každých 2,4 milionu let. Toto zjištění může vědcům pomoci lépe pochopit a předpovídat zemské klima do budoucna.

„Byli jsme překvapeni, když jsme tyto 2,4 milionu let staré cykly našli v datech z hlubokomořských sedimentů,“ říká geoložka Adriana Dutkiewiczová z University of Sydney. „Lze je vysvětlit jediným způsobem: souvisejí s cykly ve vzájemném působení Marsu a Země při oběhu kolem Slunce.“

V posledních letech začali vědci identifikovat něco, co označují jako astronomický „velký cyklus“. Jedná se o 2,4 milionu let trvající vzorec spojený s vyrovnáním oběžných drah Země a Marsu.

„Přímých důkazů této interakce v geologických záznamech Země je málo, ale to, co jsme našli, naznačuje, že vrchol tohoto cyklu je spojen s vyšším slunečním zářením na Zemi a teplejším klimatem. Nesouvisí to s antropogenní změnou klimatu, kterou Země v současnosti zažívá,“ uvádí vědci ve studii.

Země
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Je Golfský proud je na pokraji kolapsu?

Svou analýzu založili na 293 vědeckých hlubokomořských vrtech po celém světě, v nichž našli důkazy o 387 zlomech v sedimentech za posledních 70 milionů let. Při studiu těchto zlomů si všimli zvláštního seskupení – 2,4 milionu let trvajícího cyklu, který se shodoval s astronomickými velkými cykly Země a Marsu.

Kromě toho se tyto zlomy shodují i s obdobími teplejšího klimatu, včetně známého paleocénního a eocénního teplotního maxima, které se odehrálo přibližně před 56 miliony let, kdy teplota na Zemi náhle vzrostla až o 8 stupňů Celsia. Vědci si stále nejsou jisti, co oteplování způsobilo. Existuje však několik teorií a zdá se, že jednou z příčin může být planeta Mars.

„Víme, že existují nejméně dva samostatné mechanismy, které přispívají k intenzitě hlubokovodního míchání v oceánech,“ uvedl spoluautor studie Dietmar Müller. Jeden z těchto mechanismů je známý jako atlantická meridionální cirkulace (AMOC). Ta funguje jako oceánský dopravní pás, který přivádí teplou vodu z tropů na severní polokouli a stahuje přitom teplo hluboko do oceánu.

Vědci se dlouhou dobu domnívali, že cirkulační systém zodpovědný za Golfský proud by se mohl zastavit. Proto je překvapivé zjištění, že na dně moří dochází k opačnému efektu a že proudy v těchto oblastech sílí. Oceány tak mohou být vůči změně klimatu o něco odolnější, než se očekávalo, uzavírá studie.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Science Alert ,Nature Communications

Total
0
Shares