Měsíc

Měsíc zasáhlo neznámé těleso. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a astronom ho natočil na video

  • Japonský astronom natočil náraz meteoritu do Měsíce
  • Výsledkem srážky je dvanáctimetrový kráter

Měsíc je bezpochyby nejzajímavějším tělesem, jaké na noční obloze můžeme pozorovat vlastníma očima. Stačí otevřít okno a pohlédnout k nebesům – tak snadné to je. Abychom však viděli, co všechno se na Měsíci skutečně odehrává, potřebujeme speciální techniku.


Nepřehlédněte: Je načase opustit YouTube? Firma testuje drakonické omezení, které se dotkne úplně každého


Náraz nebeského tělesa

Daiči Fudžii je amatérsky astronom, kterého Měsíc od nepaměti fascinuje. Pozoruje ho často, rád a prakticky každý den. Nedávno se mu podařilo zachytit něco, co nikomu jinému na světě. Pomocí profesionálního aparátu pořídil záznam, který ukazuje, jak do měsíčního povrchu narazil velký meteorit a způsobil na noční straně našeho nejbližšího souputníka krátký, avšak velmi výrazný záblesk.

„Podařilo se mi zachytit největší záblesk dopadu meteoritu na Měsíc v historii mých pozorování,“ napsal Fudžii na Twitteru. „Byl to obrovský záblesk, který pokračoval v záření více než sekundu. Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, meteory a ohnivé koule nejsou vidět, a v okamžiku, kdy se vytvoří kráter, zazáří.“

Fudžii, který pracuje jako kurátor městského muzea v Hiratsuce, říká, že meteorit dopadl poblíž měsíčních kráterů Ideler L a Pitiscus. Podle odhadů odborníků může mít v průměru kolem dvanácti metrů. Zda je tento odhad přesný potvrdí sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a Chandrayaan 2, které místo dopadu meteoritu již intenzivně zkoumají.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně

Planeta Země je meteority bombardována každý den, ale naprostá většina z nich shoří při vstupu do atmosféry. Měsíc má však atmosféru nevýznamnou, což znamená, že vesmírné kameny, které by nad Zemí shořely, mohou na měsíční povrch dopadat za působivých explozí.

Bill Cook z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro server Live Science uvedl, že na Měsíc dopadá každý den přibližně 100 meteoritů o velikosti pingpongového míčku. „To je zhruba 33 000 meteoritů ročně,“ řekl. Meteority se obvykle pohybují rychlostí kolem 48 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla, jaký můžeme pozorovat na videu japonského amatérského astronoma.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space, Petapixel,  DailyMail

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.