NASA Curiosity

Marťanská záhada zaměstnává vědce. Objevilo vesmírné vozítko Curiosity na Marsu meteorit?

  • Vozítko Curiosity spatřilo na Marsu pozoruhodný kámen
  • Vědci americké agentury NASA se domnívají, že jde o meteorit

Vždy potěší, když vozítko NASA najde na povrchu Marsu něco výjimečného. Někdy jsou to trosky z přistání. Někdy je to kámen, který se tam zatoulal odjinud. A někdy je to meteorit. Tým roveru Curiosity si nyní láme hlavu nad podivným malým šedým objektem, který vyčnívá ze svého okolí. Vše zatím nasvědčuje tomu, že jde o návštěvníka z vesmíru.


Nepřehlédněte: Ohromující video potopeného Titanicu v neuvěřitelném 8K rozlišení. Takhle vrak ještě nikdo nikdy neviděl


Rover Curiosity pátrá na Marsu po životě

„Je to neobvyklý šedý plavený kámen, který může být pozůstatkem materiálu z vyšší hory Mount Sharp nebo může jít o meteorit. Za posledních 10 let jsme analyzovali několik meteoritů, ale protože jsou vzácné, nedokážeme nebýt nadšení při pomyšlení na nový,“ napsala planetární geoložka Catherine O’Connell-Cooperová.

Kámen na snímku Curiosity se podobá předchozím meteoritům nalezeným na Marsu, které jsou tmavé a lesklé. Vědci se domnívají, že rudá planeta je pravidelně bombardována horninou z vesmíru. „Stacionární sonda InSight amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dokonce během své více než desetileté mise zachytila zvuky dopadů meteoroidů,“ píše server Cnet.

NASA, asteroid, Mars
Zdroj: NASA

Vozítko spatřilo meteorit

Curiosity od roku 2012 zkoumá kráter Gale a pohybuje se po svazích mohutné centrální hory kráteru Mount Sharp. Jednou ze zajímavých oblastí je zde geologický útvar zvaný Marker Band, který O’Connell-Copperová již dříve popsala jako „tenký tmavý pás, jehož původ je nejasný“.

Meteority na Marsu NASA velmi zajímají. Již v roce 2016 vědci zkoumali meteorit s názvem Egg Rock, který objevilo vozítko Curiosity. Zjistili, že se jedná o tzv. železný meteorit, který mohl být původně součástí jádra asteroidu.

Sonda Curisoity stála 2,5 miliardy dolarů (55 miliard Kč). Váží asi tunu a je poháněná radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Cnet

Total
0
Shares