Titanic, Titanik

Ohromující video potopeného Titanicu v neuvěřitelném 8K rozlišení. Takhle vrak ještě nikdo nikdy neviděl

  • Takhle jste Titanic ještě neviděli
  • Vědci natočili vůbec první video v 8K

Nově zveřejněné záběry ukazují trosky Titanicu jako nikdy předtím. Loď se sice potopila v roce 1912, lidi ale její příběh fascinuje dodnes. A to díky známému filmu i výpravám vědeckých expedic. Americký podnik OceanGate Expeditions před nedávnem oznámil, že pořídil nové dechberoucí záběry nejslavnějšího vraku. Ty jsou vůbec poprvé v rozlišení 8K a nabízejí tak detaily, k nimž veřejnost až doposud neměla přístup.


Nepřehlédněte: NASA se dme pýchou: Marsovské vozítko Perseverance spatřilo vrtulník Ingenuity odpočívající na písečné duně


Nejlepší záběry Titanicu

Členové OceanGate Expeditions se do hloubky téměř čtyř tisíc metrů pod hladinu moře dostali ve speciální ponorce Titan, na jejíž konstrukci se podílel Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). 

Výsledkem ponoru je první a jediné video potopeného vraku v rozlišení 8K na světě. Záběry ukazují úžasné detaily, které pomohou mořským archeologům studovat rychlost rozpadu Titanicu a identifikovat mořský život v jeho okolí, uvedl prezident organizace OceanGate Expeditions Stockton Rush.

„Rozlišení 8K nám umožní zoomovat blíž, a pořád mít kvalitu 4K, jež je důležitá pro projekty s velkou obrazovkou. A ještě úchvatnější jsou fenomenální barvy na těch záběrech,“ řekl pro server GeekWire.

Expedice přečetla i logo na kotvě

Slavný vrak odpočívá pod vodou už 111 let a dlouhá doba se na jeho technickém stavu výrazně podepsala. Na záběrech v 8K rozlišení uvidíte části trupu, nákladní prostor i jeden z kotlů. Rory Golden, veterán a potápěč, který spolupracuje s OceanGate, řekl, že si nedokáže vybavit, že by Titanic někdy spatřil v takových detailech. „Například jsem nikdy neviděl název výrobce, Noah Hingley & Sons Ltd., na levoboční kotvě,“ uvedl.

Parník měl být nepotopitelný

Titanic byl postaven v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff. Byla to největší loď své doby. Na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplula 10. dubna 1912. Na cestě k plánované plavbě přes Atlantik měl parník dvě krátké zastávky, jednu ve francouzském přístavu Cherbourg a druhou v irském přístavu Cork. Asi za pět dní narazil krátce před půlnocí na ledovec, který v lodi vytvořil šest úzkých otvorů.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: Bussines Insider, Geekwire

Total
0
Shares