Android malware

Pozor na malware UltimaSMS! Podvodné aplikace zaplavily TikTok i Instagram

  • Avast zveřejnil znepokojivou zprávu
  • Jde o další nebezpečný malware
  • Součástí bylo více než 150 aplikací

Avast, globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí, odhalil více než 150 podvodných aplikací využívající prémiové SMS v rámci kampaně, kterou nazval „UltimaSMS“. Všechny do jedné mají téměř identickou strukturu a funkce a mohou poškozené stát až 40 dolarů měsíčně (téměř 900 korun) v závislosti na poloze a mobilním operátorovi.


Nepřehlédněte: Přehled hrozeb pro Android: nebezpečný trojan Cerberus funguje jako obálka


Malware UltimaSMS

Po stažení dochází ke kontrole polohy zařízení, IMEI a telefonního čísla. Když uživatel aplikaci otevře, je požádán o zadání svého telefonního čísla a v některých případech také e-mailové adresy, aby mohl využívat inzerované funkce aplikací. Zadáním svých osobních údajů se však přihlásí k odběru podvodných prémiových SMS!

Malware
Malware, ilustrační | foto: ESET

Pikantní na tom je i to, že 80 aplikací bylo až do minulého týdne ke stažení v v Obchodě Google Play. Až po ohlášce Avastu je Google okamžitě smazal. Aplikace měly více než 10 milionů stažení a mimo jiné se vydávaly za přizpůsobené klávesnice, skenery QR kódů, editory videí a fotografií, blokátory nevyžádaných hovorů, filtry fotoaparátu a hry.


Čtěte také: Česká pošta je magnetem pro podvodníky! Dejte si pozor


Oběti jsou i v Česku

Avast dále informuje, že appky propagovaly reklamy i na sociálních sítích, jako jsou TikTok a Instagram, a stahovali si je především uživatelé na Blízkém východě, v Egyptě, Turecku, USA a Polsku. Mezi podvedenými jsou ale i uživatelé z Česka a Slovenska.

Aby to nebylo jen pouhé střílení do větru, k dispozici je i úplný seznam, který je k nahlédnutí zde. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, určitě jej prolustrujte a pakliže máte některou z aplikací v telefonu, okamžitě ji smažte!

Total
1
Shares