Trojský kuň

Přehled hrozeb pro Android: nebezpečný trojan Cerberus funguje jako obálka

  • Malware Cerberus je v současnosti velmi populární malware
  • Jsou s ním spojené téměř tři čtvrtiny detekcí pro systém Android
  • Rizikový je především při placení přes internetové bankovnictví

Aktivita nechvalně známého trojský koně Cerberus roste. Nadále tak pro majitele chytrých zařízení s Androidem platí varování před stahováním aplikací a služeb mimo oficiální obchod Google Play. V září se uživatelé mohli setkat také s agresivním typem adwaru, který spouští skrytou reklamu. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Česká pošta je magnetem pro podvodníky! Dejte si pozor


Nejrozšířenější mobilní virus funguje jako obálka

Nejčastější hrozbou v Česku za měsíc září byl opět trojský kůň Cerberus, který se šíří se nejčastěji prostřednictvím tzv. dropperů. Nejlépe si droppery můžete představit jako obálky, které do zařízení uživatele doručí další, daleko škodlivější malware.

V současnosti se Cerberus šíří prostřednictvím dropperu Agent.GOF, což je populární malware a většina detekcí pro platformu Android je spojena právě s ním. Obsahuje funkce pro odcizení přihlašovacích údajů z legitimních stránek bank anebo ke čtení SMS kódů. Rizikový je především při placení přes internetové bankovnictví, nikoli v bankovní aplikaci. Nárůst detekcí u tohoto typu škodlivého kódu byl v září vyšší o 142 %.

Druhou nejčastější hrozbou byl trojský kůň Andreed, který zobrazuje agresivní nevyžádanou reklamu a je ve srovnání s Cerberusem méně rizikovým malwarem. Na třetím místě žebříčku nejčastějších hrozeb se v září objevil trojský kůň Hiddad.AEE. Ten se nejčastěji šíří dropperem, jenž se vydává za bezpečnostní nástroj pro vyčištění zařízení.

Aplikace stahujte pouze z Google Play
Aplikace stahujte pouze z Google Play | foto: FONETECH.CZ

Aplikace stahujte výhradně z Google Play

Doporučenou ochranou před malwarem je především nestahovat aplikace mimo oficiální obchod Google Play. Zabezpečení svého zařízení má tak v rukou především sám uživatel. Důvodem stahování aplikací z neoficiálních zdrojů často bývá skutečnost, že aplikace se v oficiálním obchodu nenachází, či je zpoplatněná. Je to tedy právě snaha uživatelů ušetřit, která jejich zařízení vystavuje vysokému bezpečnostnímu riziku.

Total
0
Shares