Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň

Majitelé telefonů s Androidem mohou přijít o všechny úspory, aniž by něco udělali špatně

  • Bezpečnostní experti varují před útoky podvodníků
  • Nebezpečné aplikace máte v telefonu možná i vy

Google nás pravidelně informuje o tom, jak vylepšuje zabezpečení aplikací na Google Play včetně ochranných mechanismů, ale hackeři jsou často o krok napřed a pokud chtějí, zavirovaný software do obchodu stejně propašují. Tentokrát k ničemu takovému naštěstí nedošlo. Uživatelé však „dojeli“ na to, že si do telefonů stáhli aplikaci, o kterou se vývojář nestaral.


Nepřehlédněte: Mají USA problém? Nový čínský superdron je schopný zasáhnout kdekoliv na světě


Ohrožení uživatelé Androidu

O novém nebezpečí informovali experti agentury Synopsys Cybersecurity Research Center (CyRC), kteří v Google Play objevili tři nebezpečné aplikace. O těch tvrdí, že jsou legitimní a nejedná se tedy o podvod – podle zjištění však obsahují kritické bezpečnostní díry, které mohou zneužít hackeři ke špehování a krádeži dat.

Problém se týká aplikací pro vzdálené ovládání notebooku nebo stolního počítače pomocí chytrého mobilu s Androidem. Aby aplikace mohly sloužit ke svému účelu, přenášejí veškerá data na vzdálený server a právě v tom je problém.

Hackeři se do komunikace mezi oběma přístroji mohou nabourat a nad počítačem s citlivými informacemi (třeba bankovnictvím) následně převzít kontrolu, aniž by si uživatelé něčeho všimli. V současné době není jasné, zda tuto chybu nějací podvodníci již využili. Ale rizika není radno podceňovat.

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Synopsys uvádí, že vývojáře všech tří potenciálně nebezpečných aplikací na problém upozornila, ale ani od jednoho nedostala odpověď. „Tyto aplikace jsou široce používané, ale nejsou udržované ani podporované a při jejich vývoji se zjevně nehledělo na bezpečnost,“ varují experti. Pokud některou náhodou máte ve svém telefonu, okamžitě ji smažte.

Tyto aplikace mohou zneužít hackeři:

  • Telepad
  • PC Keyboard
  • Lazy Mouse

Stali jste již někdy obětí nějakého viru na smartphonu? A pokud ano, jak jste si toho všimli?

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem ESET, zdroj: The Sun, Synopsys

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Moderátor by zasloužil pochválit před šéf moderátorem protože plašit lidí jen tak dál .

Comments are closed.