Hesla, hacker

Lidé hesla na internetu příliš neřeší. Průměrný hacker je prolomí za pár sekund

 • Lidé tvorbu hesel stále podceňují
 • Slabou kombinaci hacker prolomí do tří sekundu

Hesla a různé číselné kódy jsou neodmyslitelnou součástí internetu. Chrání nám nejen peníze na bankovních účtech, ale i zprávy v e-mailu a přístup k osobním údajům. Mnozí lidé však důležitost hesla stále podceňují a často používají velice hloupé a snadno odhalitelné kombinace. Svědčí o tom zpráva bezpečnostní společnosti Dojo.


Nepřehlédněte: Lidstvo může zachránit vlečný paprsek ze Star Treku. Vědci se snaží oživit sci-fi technologii


Slabé heslo hackeři prolomí za pár sekund

Bezpečnostní experti neustále lidem kladou na srdce, jak je u internetových služeb důležité používat bezpečné heslo. Miliony lidí si to ale stále neuvědomují nebo nejsou přesvědčeni o tom, že dobré heslo je to, které si nelze zapamatovat. A jak se zdá, varování nezabírají.

Podle expertů ze společnosti Dojo jsou nejhůře napadnutelná hesla, která obsahují všechna malá písmena nebo číslice a jsou kratší než 8 znaků. Například hesla purple, letmein nebo 202201 hackeři prolomí za méně než sekundu. Porovnejte to se slovem wednesday1, jehož prolomení trvá více než 2000 sekund (33 minut), a uvidíte, jak velký rozdíl mohou znamenat jen nepatrné změny.

Další velkou chybou, kterou lidé dělají, je používání stejných hesel pro pracovní i soukromé účty, což zvyšuje pravděpodobnost napadení.

„Vzhledem k tomu, že 51 % lidí používá stejná hesla pro pracovní i soukromé účty, je běžné, že lidé opakují snadno zapamatovatelné vzory. Studie zjistila, že 365 174 hesel obsahuje všechna malá písmena a průměrná délka hesla je osm znaků,“ vysvětlují experti.

„Pokud ve svých heslech používáte jen malá písmena, hackerům trvá uhodnout je pouhé tři sekundy. Abyste se nestali obětí hackerů, je dobré, aby vaše hesla měla minimálně 8 až 12 znaků a používala kombinaci speciálních znaků, čísel a malých a velkých písmen.“

Hacker, heslo, dark web, bezpečnost
Zdroj: madartzgraphics / Pixabay

Nejpoužívanějším heslem na síti je nadále jednoduchá číselná kombinace 123456. Ta se na prvním místě umístila již několikátý rok za sebou, přestože před ní všichni neustále varují.

Experti společnosti Cybernews při tvorbě žebříčku vycházeli z dat (balík obsahoval 56 milionů hesel), která unikla na internet v předchozích měsících.

Druhým nejhorším heslem je 12345, třetím pak slovo password (čili heslo). Velký počet lidí také stále používá místo hesel nadávky, jména celebrit, města, zvířata nebo jednoduché sekvence klávesnice.

Nejpoužívanější hesla na internetu

 1. 123456
 2. 12345
 3. password
 4. usr
 5. 123456789
 6. 1234
 7. 12345678
 8. qwerty
 9. 147258369
 10. 123

Tvorbu hesel přitom není radno podceňovat. Už dříve uniklo, že speciální programy hackerského podsvětí dokážou čtyřmístné heslo, složené z číslic od nuly do devítky, prolomit prakticky okamžitě.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Dojo, Cybernews

Total
0
Shares
2 komentářů
 1. Nejhorší je to, že ikdyž máte všude jiné heslo, dokáží na něj přijít. Všude kde to jde si dávám dvojí přihlášení, buď přes Google aplikaci nebo přes sms. Každé dva měsíce si měním heslo u seznam emailu a koncem května jsem měla ve schránce email od hackerů, kde zveřejnili moje heslo a chtěli poslat peníze přes Bitcoin!

Comments are closed.