Ideální telefon

Kvůli špatné baterii nový telefon? EU nařídí výrobcům, abyste si ji mohli doma vyměnit sami

  • Výrobci budou muset rozlepit telefony
  • Unie chce výměnné baterie

Chytrých telefonů s uživatelsky vyměnitelnou baterií je dnes na trhu jako šafránu. Výrobci od tohoto řešení bohužel dávno upustili a integrované baterie se mezitím staly standardem napříč všemi kategoriemi. To se však nelíbí Evropskému parlamentu.


Nepřehlédněte: NASA hlásí převratný objev! Planeta, kde by mohl být život, obíhá kousek od Země


Baterii v telefonu si vyměníte sami

EU dala nedávno zelenou novým pravidlům týkajícím se baterií, která pravděpodobně způsobí silný bolehlav výrobcům (zejména) chytrých telefonů. 

Evropský parlament schválil nová pravidla pro konstrukci, výrobu a nakládání s odpadem, který vzniká při výrobě a likvidaci všech typů baterií (včetně nevyměnitelných typů) prodávaných v EU. Poslanci 587 hlasy pro, 9 proti a 20 se zdrželo hlasování podpořili dohodu dosaženou s Radou o revizi pravidel EU týkajících se baterií a bateriového odpadu.

„Nový zákon zohledňuje technologický vývoj a budoucí výzvy v tomto odvětví a vztahuje se na celý životní cyklus baterií, od návrhu až po ukončení jejich životnosti,“ píše server techPowerUp!

Dohoda se týká téměř všech typů baterií – od přenosných baterií, baterií pro startování, osvětlení a zapalování vozidel (baterie SLI), baterií pro lehké dopravní prostředky (LMT, myslí se tím elektrické skútry a kola) přes baterie pro elektrická vozidla (EV) až po průmyslové baterie.

Telefon, výměna baterie
Zdroj: MiRUTH_de / Pixabay

EU zaklekne na výrobce

V podstatě se jedná o to, aby si uživatel mohl baterii sám vyměnit. Bohužel zatím nevíme, zda pod pojem „snadná výměna“ spadá i použití mechanických nástrojů, jako např. šroubováků, nebo bude vyžadováno, aby se výrobci vrátili k základům – tedy aby bylo možné baterii vyměnit jako dříve; nehtem odloupnout kryt, vyjmout starou baterii a vsunout novou.

Nový zákon má vstoupit v platnost v roce 2027, ale není vyloučeno, že výrobci požádají o odklad, aby získali dostatek času navrhnout nová zařízení tak, aby uživatelé mohli baterie snadno vyjmout a vyměnit.

Zdroj náhledové fotografie: Jonas Leupe / Unsplash, zdroj: techPowerUp!, europarl. europa

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Oni potřebují roky k tomu, aby vyvinuli zařízení umožňující jednoduchou výměnu baterie? Stačí “opsat” systém ze starých telefonů. V tom bude něco úplně jiného. Vždyť o peníze jde vždy až na prvním místě.

Comments are closed.