Umělá inteligence, katastrofa

Konec světa se opět přiblížil, hlásí vědci. Hodiny posledního soudu ukazují jen 90 sekund do zániku lidstva

  • Správci posunuli hodiny posledního soudu
  • Do půlnoci zbývá 90 vteřin

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět v uplynulém roce opět lehce přiblížil k riziku absolutní zkázy. Skupina vědců a dalších osobností dnes oznámila posunutí ručičky o dalších 10 vteřin dopředu, do půlnoci tak na hodinách zbývá už jen 90 vteřin. Zhoršenou prognózu zdůvodnili ruskou agresí a vysokým rizikem použití jaderných zbraní.


Nepřehlédněte: Máte doma tuto USB nabíječku pro mobily? Okamžitě ji přestaňte používat, je životu nebezpečná!


Hodiny posledního soudu

Posunutí hodin ze 100 sekund na 90 sekund bylo učiněno z velké části, i když ne výhradně, kvůli rostoucímu nebezpečí ve válce na Ukrajině, uvedla Rada pro vědu a bezpečnost Bulletinu vědců. Každý rok se vědci rozhodují, zda události z uplynulého roku posunuly lidstvo blíže k vyhynutí či nikoli. Čím bližší čas k půlnoci hodiny ukazují, tím více se svět blíží potenciální globální katastrofě.

Když byly hodiny poprvé představeny na začátku studené války v roce 1947, byly nastaveny na sedm minut do půlnoci. Po uzavření Smlouvy o omezení strategických zbraní, kterou země USA a Sovětský svaz podepsaly v roce 1991 s cílem snížit počet jaderných zbraní, byly posunuty na 17 minut do půlnoci. V posledních letech se však ručička stále více přibližuje k osudné „dvanácté“.

Hodiny posledního soudu

V roce 2018 byly hodiny nastaveny na dvě minuty do půlnoci, a to jak kvůli jadernému riziku, tak kvůli klimatickým změnám. V roce 2020 pak vědci oznámili, že se posunuly na hodnotu 100 sekund do půlnoci. Od té doby se se symbolickým měřičem ohrožení světa nehýbalo. K tomu došlo až dnes, necelý rok poté, co Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

O posunování ručiček na Doomsday Clock rozhoduje vědecká rada organizace The Bulletin of the Atomic Scientist. Ta se utvořila kolem stejnojmenného odborného časopisu, který začal vycházet po druhé světové válce v roce. Slavné hodiny jsou umístěny na univerzitě v Chicagu.

Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jen nás strašte…
    Ještě víc….
    To je málo každý den….

Comments are closed.