NASA, kometa

Kometa se rozpadla vědcům přímo před očima. Na příčinu dramatické vesmírné události přišli až po letech

  • Může se na cestě vesmírem rozpadnout kometa?
  • Vědecká pozorování dokazují, že ano

Před třemi lety vědci objevili novou kometu a pozorovali, jak se rozpadá na dvě části. Dnes se domnívají, že přišli na to, proč k neobvyklému jevu došlo.


Nepřehlédněte: Chystají supertelefon s parametry notebooku. Bude mít šílených 24 GB RAM!


Kometa, která se na cestě vesmírem rozpadla

Astronomové předpokládají, že kometa C/2018 F4 vznikla někde v Oortově oblaku. Existence Oortova oblaku, který je často popisován jako „kometární zásobárna“, je zatím jen teoretická – jedná se o předpokládaný soubor ledových objektů začínající asi 186 bilionů kilometrů od Země, daleko za Plutem.

C/2018 F4 se při své 300 000 let dlouhé cestě sluneční soustavou rozpadla, když se dostala do nejbližšího bodu k jejímu středu, což je přibližně trojnásobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Tým vedený vědcem Man-To Huiem z Čínské univerzity vědy a techniky využil data a snímky z teleskopů po celém světě, aby určil dva faktory, které k dramatickému rozpadu vedly.

Snímky naznačují, že kometa nikdy nebyla typickým kulatým objektem, ale měla dva laloky, spojené tenčím krčkem, známé také pod termínem bilobátní tvar.

Když se kometa přiblížila ke Slunci, zahřívala se a pravděpodobně vyvrhla materiál, který způsobil, že se začala otáčet. Rychlá rotace v kombinaci s neobvyklým tvarem vedla k tomu, že se obě poloviny oddělily a každá se vydala svou vlastní cestou.

„V určitém okamžiku se začala otáčet tak rychle, že obě hlavní části už nemohly držet pohromadě, a tak se oddělily,“ řekl člen týmu Michael Kelly v rozhovoru pro server New Scientist.

Dvě kulečníkové koule

Krátce po rozdělení byla kometa vyfocena jako dvě jasné světelné koule, ale pohybující se od sebe rychlostí asi 3 metry za sekundu. Obě poloviny jsou nyní od sebe vzdálené asi 400 000 kilometrů. „Budoucí astronomové možná ani nebudou vědět, že spolu souvisely,“ dodává Kelley.

Někteří astronomové předpovídají, že Halleyova kometa se jednoho dne také rozdělí, nebo zcela vypaří. Ale nedojde k tomu hned, nejdříve během několika příštích desítek tisíc let, takže ti, kdo doufají, že ji znovu spatří v roce 2061, nebudou zklamáni.

C_2018 F, kometa
Zdroj: NASA

Záhadný oblak

Vědci předpokládají, že Oortův oblak leží ve vzdálenosti 2 000 až 100 000 astronomických jednotek (AU) od Slunce, kdy AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem, tedy asi 93 milionů kilometrů.

Přestože nebyl nikdy spatřen, jeho přítomnost vysvětluje pozorování komet v planetární oblasti sluneční soustavy.

Voyageru 1, nejvzdálenějšímu vesmírnému tělesu vyrobenému člověkem, zbývá k dosažení Oortova oblaku asi ještě 300 let, přestože denně ve vesmíru urazí asi milion kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro, New Scientist

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Zajímavé informace, a co to bylo prosím včera (26.6.2023) přibližně kolem 22:45 …též padající útvar modro až zelený…osvítil celou oblohu. Takhle padat hvězdu jsem nikdy neviděla…nikde o včerejšku se nemůžu nic dočíst…

Comments are closed.