Kdo zpochybní válku v online prostoru, půjde na 15 let do chládku

Kdo bude šířit fake news o válce, půjde na 15 let do chládku, chce Putin

  • Rusko se chystá zavést nový zákon, který se týká událostí na Ukrajině
  • Kdo podle něj bude šiřit „fake news“ o vojenské operaci Kremlu, půjde sedět

Ruský režim se nadále snaží zablokovat přístup Rusů k objektivním informacím o krvavé vojenské invazi, kterou jejich prezident odstartoval na Ukrajině. Podle zahraničních médií ruský parlament nyní navrhl uvěznit každého, kdo bude na internetu o konfliktu šířit tzv. „falešné zprávy“.


Nepřehlédněte: Student sleduje polohu letadel Vladimira Putina a ruských oligarchů. Zveřejňuje ji na Twitteru


Fake news v ruském podání

Ve skutečnosti nejde samozřejmě o nic jiného, než o omezení přístupu ruských občanů ke svobodným informacím. Velká část obyvatel Ruska totiž může spoléhat jen na informace z veřejnoprávních médií, které jsou však pod kontrolou tamní vlády a ta o celé invazi informuje jako o „speciální operaci“, přičemž zamlčuje třeba i údaje o tom, kolik ruských vojáků už přišlo o život.

Kryptoměny
Zdroj: Max Kukurudziak / Unsplash

Kdo si nedá pozor, půjde sedět

Pokud zákon projde, mohou být lidé, kteří budou o invazi informovat jinak, než oficiální média, odsouzeni k patnácti letům vězení. Ruské úřady se snaží co nejvíce informací o válce ututlat a připouští jen státní propagandu. Už dříve kontrolní úřad Roskomnadzor oznámil, že omezuje fungování Facebooku na území Ruské federace. Brutálně jsou také potlačovány protesty demonstrantů, které se každodenně konají v ruských městech.

Zdroj náhledové fotografie: Valery Tenevoy / Unsplash

Total
0
Shares