NASA, kometa

K Zemi se vrací jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk

  • Výjimečná kometa se vrací k Zemi.
  • Přilétá k nám z hlubin vesmíru.

Vědci již několik měsíců sledují blížící se kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a mnozí z nich odhadovali, že bude jasnější dokonce než Jupiter a viditelná i při západu Slunce bez potřeby dalekohledu, tedy pouhým okem. V červenci však studie Zdeňka Sekaniny naznačila, že ledový objekt nemusí přežít blízké setkání se Sluncem. Dnes však víme, že se pesimistická prognóza českého astronoma nenaplnila.


Nepřehlédněte: Vzdálené hvězdy jsou na dosah a nepotřebujeme ani palivo. NASA ve vesmíru rozvinula solární plachetnici


Přilétá k nám kometa z hlubin vesmíru

„Nadále se stabilně zjasňuje a nyní dosahuje až magnitudy 7,“ uvedl astronom Qicheng Zhang z Lowellovy observatoře pro server Spaceweather.com. „Stále také vykazuje velmi silný iontový ohon. Neexistují žádné známky toho, že by se její jádro rozpadalo.“ 

Nejbližší průlet komety Tsuchinshan-ATLAS kolem Slunce se uskuteční 27. září, kdy se k naší hvězdě přiblíží na vzdálenost 58,6 milionu kilometrů. V té době by již měla být viditelná pouhým okem (nejlépe pozorovatelná bude před svítáním).

S tím, jak se bude vzdalovat od Slunce a přibližovat se k Zemi, bude její jasnost postupně narůstat. Od 9. října by měl být viditelná při západu Slunce a o tři dny později provede svůj nejbližší průlet kolem naší planety.

Pokud se předpovědi astronomů potvrdí, měla by mít jasnost mezi Jupiterem a Venuší. Navíc by měla vykazovat dlouhý ohon, který se od ní bude vzdalovat a měl by být viditelný v tmavých oblastech oblohy.

Naposledy tu byla v éře pračlověka

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která se vrací po neuvěřitelných 80 tisících letech, se do astronomických tabulek dostala v únoru loňského roku, kdy ji coby mlhavou skvrnku vzdálenou od Slunce přes 18 miliard kilometrů zaregistrovala jihoafrická observatoř systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System).

Astronomické modely naznačují, že k nám míří z Oortova oblaku, rozsáhlého sférického obalu ledových těles, o němž vědci tvrdí, že obklopuje sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Dobrý večer. Opět matete neznalé čtenáře. Tato kometa nepřilétá z hlubin vesmíru, ale z hlubin naší sluneční soustavy. Což jak víte je obrovitý rozdíl.
    Zdraví Bohuslav Zámiš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..