LightSail , Gamma Solar

Vzdálené hvězdy jsou na dosah a nepotřebujeme ani palivo. NASA ve vesmíru rozvinula solární plachetnici

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a Mars.
  • NASA proto pracuje na solární plachetnici.

Americkému Národnímu úřadu pro letectví (NASA) se podařilo na oběžné dráze rozvinout solární plachtu satelitu Advanced Composite Solar Sail System. Je to další úspěšný pokus s perspektivním typem kosmického pohonu, který nepotřebuje palivo.


Nepřehlédněte: Byznys snů? Americká firma začne prodávat sluneční světlo z vesmíru


Solární plachtění k Měsíci

Vědci přemýšlejí, jak člověka dostat co nejrychleji na Mars. Na pouhých 39 dní má zkrátit cestu na rudou planetu nově vyvíjený plazmový pohon. Další řešení představují solární plachty, které byly poprvé demonstrovány ve vesmíru při misi LightSail 2 společnosti Planetary Society.

Solární plachty fungují tak, že využívají sluneční světlo k pohonu družic v prostoru. Princip je stejný jako u plachetnic na moři: do plachty se opírají částice (na lodi větru, ve vesmíru slunečního větru) a posunují pak celý satelit vpřed.

Sonda Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) bude v průběhu několika příštích týdnů podrobena různým zátěžovým zkouškám, během kterých bude tým NASA pozorovat a studovat manévrovací schopnosti plachty ve vesmíru.

Bude moci sluneční soustavou i křižovat

„Letová data získaná během demonstrace budou použita při navrhování budoucích rozsáhlejších kompozitních systémů slunečních plachet pro družice včasného varování před kosmickým počasím a průzkumné mise k asteroidům a jiným malým tělesům,“ uvedla společnost Rocket Lab, která solární plachtu vyvíjela společně s NASA.

Jednou z otázek, kterou je třeba vyřešit, jsou metody zpomalování potřebné po skutečném dosažení cíle kosmické lodi vybavené solární plachtou. Ačkoli aerodynamické zachycení – využití atmosféry planety ke snížení rychlosti – je jednou z možných variant, výzkumníci připouštějí, že bude zapotřebí dalšího zkoumání, aby se určil nejlepší a nejefektivnější způsob, jak v zamýšleném cíli plavidla vybavená solární plachtou bezpečně zastavit.

Připomeňme, že nejde o jediný pokus o využití technologie sluneční plachty, kterou NASA testuje. Například až se k Měsíci vydá mise Artemis, bude její součástí miniaturní sluneční plachetnička jménem NEA Scout.

Americká agentura pracuje také na projektu Solar Cruiser (Sluneční křižník). Víc než 1600 metrů čtverečních velká plachta má umožnit let ke Slunci – také jako test této technologie.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Gama Solar Sail, zdroj: Popular Science, Interesting Engineering, The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Zajimave.. slunecni plachta a let ke slunci.. Jako plachetnice proti vetru? Neco tady nesedi..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..