Asteroid

K Zemi se rychle řítí velký asteroid. Podle NASA je velký jako dvě Sochy Svobody

  • Kolem modré planety proletí asteroid, hlásí NASA
  • Hrozí nám snad nějaké nebezpečí?

Směrem k Zemi letí obrovský asteroid. Podle odborníků Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je velký přibližně 200 metrů.


Nepřehlédněte: Obluda na nebi: Největší letadlo světa Roc vyneslo k obloze tajný americký nadzvukový dron


K Zemi se přibližuje asteroid

Podle výpočtů laboratoří NASA v Kalifornii se očekává, že asteroid s názvem 2023 CL3 bezpečně proletí kolem naší planety – žádné nebezpečí tedy lidstvu nehrozí. Vesmírný balvan by měl Zemi minout 24. května ve vzdálenosti necelých 7,3 milionu kilometrů. K naší planetě se přibližuje rychlostí kolem 27 000 kilometrů za hodinu.

NASA sleduje tisíce blízkozemních těles, protože i nepatrná a nečekaná změna dráhy asteroidu by ho mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové tyto dráhy neustále přepočítávají a nedávno došli k závěru, že minimálně v příštích 100 letech Zemi žádná srážka s asteroidem nehrozí.

V březnu nicméně objevili asteroid velikosti olympijského bazénu s názvem 2023 DW, u kterého se původně zdálo, že šance na srážku se Zemí na Valentýna v roce 2046 je 1 ku 625, což představuje mnohem vyšší míru rizika, než je průměr.

Experti z Evropské kosmické agentury však od té doby obdrželi další data a přepočítali riziko srážky na 1 ku 1 584, což znamená, že asteroid Zemi téměř jistě mine.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

Planetární obrana NASA

I když je srážka s velkým asteroidem dnes velmi nepravděpodobná, vědci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými kameny ochránit.

Nedávno NASA zveřejnila studii, která potvrdila, že mise DART (Double Asteroid Redirection Test) úspěšně změnila trajektorii planetky Dimorphos poté, co do ní narazil speciální vesmírný modul.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Sun, Express

Total
0
Shares