Roc Stratolaunch

Obluda na nebi: Největší letadlo světa Roc vyneslo k obloze tajný americký nadzvukový dron

  • Roc, největší letadlo současnosti, znovu vzlétlo
  • Poslední let trval 4 hodiny a 8 minut

Rozpětí křídel největšího letounu světa je více než dvojnásobné v porovnání s největším Airbusem. V sobotu k nebesům vynesl hypersonický dron.


Nepřehlédněte: Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo


Nejnovější test největšího letadla světa

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory je neuvěřitelný letoun. Podle konstruktérů americké společnosti Stratolaunch zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů – to jsou mimořádné proporce. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun.

„Dnešní test byl výjimečný,“ uvedl prezident a generální ředitel Stratolaunch Zachary Krevor. „Náš hardware a systémy sběru dat fungovaly podle očekávání a nyní stojíme na prahu dosažení hypersonického letu.“

Plánem společnosti Stratolaunch je využít letoun Roc ke startu opakovaně použitelných autonomních hypersonických dronů Talon-A. Cílem je, aby tyto stroje jednou létaly více než pětinásobnou rychlostí zvuku.

Jednalo se o již jedenáctý test letounu Roc, ale teprve druhý, kdy se k nebesům vznesl z Vandenbergovy vesmírné základny v Lompocu. Talon-A, který bude v americké armádě působit jako extra rychlý průzkumný stroj, byl i tentokrát uvolněn ze speciálního pylonu uprostřed křídel, ale hypersonické rychlosti nedosáhl.

Roc je náklaďák pro rakety a drony

„Tým po dokončení tohoto přelomového testu postupuje směrem k prvnímu hypersonickému letu, ke kterému dojde koncem léta 2023,“ stojí ve zprávě. Talon-A by měl dosahovat rychlosti až mach 6, tedy 7350 km/h.

Za projektem gigantického letounu Roc stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: Stratolaunch, Bakersfield

Total
0
Shares