NASA

Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo

  • Čínská kosmická loď se bezpečně vrátila zpět na Zemi
  • Ve vesmíru několikrát dokovala k neznámému objektu

Čína v loňském roce vypustila do vesmíru „experimentální opakovaně použitelnou kosmickou loď“. Jak je u čínských úřadů zvykem, žádné oficiální informace se na veřejnost nedostaly. Podle čínských státních médií ale vše proběhlo hladce a plavidlo se dostalo na zemskou orbitu.


Nepřehlédněte: Měsíc zasáhlo neznámé těleso. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a astronom ho natočil na video


Čínská vesmírné plavidlo

Tajemná kosmická loď byla do vesmíru vypuštěna z Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadní Číně 5. srpna 2022. O nákladu, vybavení nebo například experimentech na oběžné dráze, Číňané neinformovali. Něco se však přece jenom zjistit podařilo.

Vesmírné pravidlo v pondělí po 276 dnech na oběžné dráze bezpečně přistálo zpět na Zemi. Čínská společnost pro leteckou a vesmírnou techniku (CASC) neposkytla médiím žádné podrobnosti o tom, co loď ve vesmíru dělala, ale údaje od společnosti LeoLabs naznačují, že se plavidlo několikrát spojilo s neznámým objektem.

Dotyčný neznámý objekt byl experty z LeoLabs pojmenován jako Objekt J a předpokládá se, že se jedná o špionážní družici, která se z plavidla během mise uvolnila. Firma LeoLabs, která se specializuje na sledování družic a vesmírného odpadu v okolí Země, uvádí, že pozorovala několik „velkých manévrů“ a opakované dokování s Objektem J.

Tajemný Objekt J

Experti se domnívají, že se čínská vesmírná loď s Objektem J spojila nejméně dvakrát. Přesný důvod dokování kosmické lodi se sondou není znám. Ovšem skutečnost, že země drží své operace ve vesmíru v takovém utajení, naznačuje, že se zřejmě zaměřuje na vojenské operace.

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: BGR

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. “Nikdo netuší, co to bylo”
    To, že to netušíte vy, pane Kočí, ještě neznamená, že to netuší nikdo, jak lze ostatně i z vašeho článku odvodit. Ledaže byste právě vy byl ten bájný pan Nikdo.

  2. Čínští soudruzi dál mílovými kroky kráčejí ke své světlé budoucnosti. Naopak Západ v čele s USA zabředává do stále větší existenciální krize.

  3. Napsali milovníci Číny a jiných totalitních režimů…. ( myslím komentáře). Proč si tam asi nepožádají o občanství, když jim domov v demokratické zemi nevoní? Čínský režim je velmi nebezpečný, opatrnost je na místě. Nic není dokonalé, ale já mám svůj domov rád a své vlasti si vážím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..