NASA

Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo

  • Čínská kosmická loď se bezpečně vrátila zpět na Zemi
  • Ve vesmíru několikrát dokovala k neznámému objektu

Čína v loňském roce vypustila do vesmíru „experimentální opakovaně použitelnou kosmickou loď“. Jak je u čínských úřadů zvykem, žádné oficiální informace se na veřejnost nedostaly. Podle čínských státních médií ale vše proběhlo hladce a plavidlo se dostalo na zemskou orbitu.


Nepřehlédněte: Měsíc zasáhlo neznámé těleso. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a astronom ho natočil na video


Čínská vesmírné plavidlo

Tajemná kosmická loď byla do vesmíru vypuštěna z Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadní Číně 5. srpna 2022. O nákladu, vybavení nebo například experimentech na oběžné dráze, Číňané neinformovali. Něco se však přece jenom zjistit podařilo.

Vesmírné pravidlo v pondělí po 276 dnech na oběžné dráze bezpečně přistálo zpět na Zemi. Čínská společnost pro leteckou a vesmírnou techniku (CASC) neposkytla médiím žádné podrobnosti o tom, co loď ve vesmíru dělala, ale údaje od společnosti LeoLabs naznačují, že se plavidlo několikrát spojilo s neznámým objektem.

Dotyčný neznámý objekt byl experty z LeoLabs pojmenován jako Objekt J a předpokládá se, že se jedná o špionážní družici, která se z plavidla během mise uvolnila. Firma LeoLabs, která se specializuje na sledování družic a vesmírného odpadu v okolí Země, uvádí, že pozorovala několik „velkých manévrů“ a opakované dokování s Objektem J.

Tajemný Objekt J

Experti se domnívají, že se čínská vesmírná loď s Objektem J spojila nejméně dvakrát. Přesný důvod dokování kosmické lodi se sondou není znám. Ovšem skutečnost, že země drží své operace ve vesmíru v takovém utajení, naznačuje, že se zřejmě zaměřuje na vojenské operace.

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: BGR

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. “Nikdo netuší, co to bylo”
    To, že to netušíte vy, pane Kočí, ještě neznamená, že to netuší nikdo, jak lze ostatně i z vašeho článku odvodit. Ledaže byste právě vy byl ten bájný pan Nikdo.

  2. Už aby Čína ovládla svět. Ta imperialisticka riztahovacnost USA se musí zastavit.

  3. Čínští soudruzi dál mílovými kroky kráčejí ke své světlé budoucnosti. Naopak Západ v čele s USA zabředává do stále větší existenciální krize.

  4. Napsali milovníci Číny a jiných totalitních režimů…. ( myslím komentáře). Proč si tam asi nepožádají o občanství, když jim domov v demokratické zemi nevoní? Čínský režim je velmi nebezpečný, opatrnost je na místě. Nic není dokonalé, ale já mám svůj domov rád a své vlasti si vážím.

Comments are closed.