Asteroid

K Zemi se blíží tzv. zabiják měst. Vědci NASA varují před obřím asteroidem

  • K Zemi letí asteroid
  • Varuje před ním NASA

Astronomové objevili asteroid, který je velký přibližně jako fotbalový stadion. Kolem Země prolétne již za několik hodin ve velmi těsné vzdálenosti, informoval Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Vědci objevili starodávné monstrum. V hlubinách vesmíru se chová velmi podivně, říkají


K Zemi se přibližuje asteroid

Asteroid, který dostal název 2008 OS7, patří mezi ty, které na oběžné dráze planety Země rozhodně vidět nechceme. Jeho průměr je totiž 210 až 480 metrů, což by pro nás při srážce mělo fatální následky – jeho dopad by způsobil vyhlazení celého velkoměsta.

Z nashromážděných dat vyplývá, že tato planetka je asi o polovinu menší než slavný asteroid Bennu, ze kterého NASA odebrala vzorky, a nejméně 70krát menší než meteorit Vredefort.

Podle Laboratoře tryskového pohonu NASA (JPL) mohutný balvan proletí kolem rychlostí 66 tisíc kilometrů za hodinu ve vzdálenosti asi 2,85 milionu kilometrů. Pro představu, to je více než sedmkrát dále, než Měsíc obíhá kolem Země.

Vzhledem ke své velikosti a „blízkému průletu“ je 2008 OS7 klasifikován jako potenciálně nebezpečný, přestože se nikdy nepřiblíží natolik, aby do naší planety narazil.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Město by vymazal z povrchu

2008 OS7 je kosmický šutr s vysoce eliptickou dráhou, což znamená, že kolem Slunce neobíhá rovnoměrně. Z tohoto důvodu se vzdálenost mezi ním a Zemí mění, kdykoli se tato vesmírná skála k naší planetě přiblíží. Když kolem nás asteroid proletěl krátce po svém objevení v roce 2008, byl od nás vzdálen asi 90 milionů kilometrů.

Vědci průlet 2008 OS7 zatím pozorovali pouze dvakrát. Na základě údajů týkajících se oběžné dráhy tohoto vesmírného kamene však byli schopni simulovat každé jeho přiblížení až do roku 2198 a zjistili, že jeho srážka se Zemí je prozatím vyloučená.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..