Asteroid

K Zemi se blíží asteroid velký jako mrakodrap, NASA varuje před nebezpečím

  • Kolem modré planety proletí asteroid, hlásí NASA
  • Hrozí nám snad nějaké nebezpečí?

Astronomové a odborníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili další velký asteroid, který už dnes protne oběžnou dráhu Země. O žádného zabijáka planet naštěstí nejde. S proporcemi vysokého mrakodrapu by kosmický balvan při dopadu na povrch modré planety ale napáchal nevyčíslitelné škody.


Nepřehlédněte: Za sdílení hesla na Netflixu do vězení? Podle vlády jde o trestný čin


K Zemi se přibližuje asteroid

Po delší době odborníci z Laboratoře tryskového pohonu v kalifornské Pasadeně upozorňují na asteroid, který je neobvyklý svou velikostí. Experti spočítali, že 2022 UD9 v průměru měří 152 metrů, takže při troše představivosti můžeme říct, že je velký jako mrakodrap nebo jako Chufuova pyramida v Egyptě. Sami si vyberte, co vám je bližší.

Podle dat vědců modrou planetu mine v komfortní vzdálenosti 1 780 000 kilometrů. Nemusíme se tak obávat, že Země přestane existovat. Pravděpodobnost, že ji zasáhne, je stejně velká, jako to, že sněhová koule přežije dovolenou v pekle.

Asteroid
Zdroj: MasterTux / Pixabay

Asteroid 2022 UD9 je jedním z více než 29 000 objektů v blízkosti Země, které NASA každý rok sleduje a patří do skupiny NEO (Near-Earth Object), tedy mezi potenciálně nebezpečné. Většina asteroidů, komet a dalších objektů třídy NEO je extrémně malá, takže pro Zemi nepředstavují žádné riziko. Tento je jiný – velikánský, naštěstí se nám ale obloukem vyhne.

Planetární obrana NASA

Vědci už několik let pracují na planetární obraně Země pro případ, že by se odněkud vynořil obrovský asteroid, který by byl na srážkovém kurzu s modrou planetou. Kdyby se zabijácký balvan skutečně blížil směrem k naší domovině, s dostatečným předstihem bychom s tím možná něco mohli udělat. Lidstvo totiž nedávno úspěšně otestovalo kosmickou sondu DART, která narazila do planetky Dimorphos a vychýlila ji z původní dráhy (psali jsme o tom zde).

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: JPL, Viva

Total
0
Shares