Raketa

K Zemi nekontrolovaně padající čínská raketa vyděsila Evropu. Brzy někdo přijde o život, varuje expert

  • Čínská raketa se vymkla kontrole
  • Ve Španělsku museli uzavřít vzdušný prostor
  • A příští rok nás to čeká znovu

Po roce to tu bylo zase! Čína do vesmíru úspěšně vyslala další raketu Dlouhý pochod 5B a opět nikomu nebyla schopná říct, kdy a kam její trosky dopadnou. Situace byla tentokrát vážná, hrozilo, že fragmenty dosahující hmotnosti několika desítek tun se zřítí na území Evropské unie, konkrétně do oblastí severního Portugalska a Španělska, nebo jižní Itálie.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět


Čínská raketa Dlouhý pochod 5B

Raketa Dlouhý pochod 5B byla začátkem uplynulého týdne použita k vyslání laboratorního modulu Meng-tchien, třetí a poslední části vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác), na kterou Číňané spoléhají v budoucím výzkumu vesmíru.

Ve Španělsku nakonec kvůli padajícímu prvnímu stupni rakety museli uzavřít vzdušný prostor. Pozastavené byly lety do a z Barcelony, Tarragony, Ibizy a Reusu. Omezení se ale dotkla i dalších regionů v oblasti La Rioja, Kastilie a Leónu, informoval britský Daily Mail. Většina fragmentů naštěstí shořela v atmosféře a zbytek spadl do Atlantiku, ale mnoho lidí neřízený návrat prvního stupně vyděsil.

Astronom Jonathan McDowell, který působí v americkém Harvard-Smithsonianském centru pro astrofyziku a sleduje objekty obíhající kolem Země, už dříve uvedl, že není možné předvídat, kdy a kam raketa spadne, a že shluk dlouhých kovových úlomků může klidně dopadat na zem rychlostí stovek kilometrů za hodinu. „Tak velká část rakety by neměla zůstat na oběžné dráze vydaná napospas nekontrolovatelného návratu. Riziko pro veřejnost není velké, ale je větší, než mi je příjemné,“ řekl.

Raketa
Zdroj: WikiImages / Pixabay

NASA přístup kritizuje

Čínští představitelé vytrvale označují západní zpravodajstvá o raketě Dlouhý pochod 5B za pomlouvačnou kampaň vedenou proti čínskému kosmickému průmyslu. McDowell k tomu pro server Interesting Engineering poznamenal, že se Čína mýlí a že tyto opakované vstupy do atmosféry jsou objektivně horší než to, co dělají jiné země. „Chválím čínský vesmírný program, když dělá dobré věci, což dělá často a kritizuji ho, když dělá špatné věci. A tohle je špatné,“ dodal.

Čína přitom nemá v plánu starty rakety Dlouhý pochod 5B ukončit, a to navzdory kritice na světové scéně. Počínání Číňanů dlouhodobě kritizuje i americká vesmírná agentura NASA. „Všechny země, které využívají vesmír, by měly dodržovat zavedené osvědčené postupy a snažit se sdílet tento typ informací předem, aby bylo možné spolehlivě předpovědět potenciální riziko dopadu trosek, zejména u těžkých nosných prostředků, jako je Dlouhý pochod 5B, které s sebou nesou značné riziko ztrát na životech a majetku. Takový postup má zásadní význam pro odpovědné využívání vesmíru a zajištění bezpečnosti lidí zde na Zemi,“ uvedl v červencovém prohlášení šéf agentury Bill Nelson.

Jednou někdo přijde o život

Čínská vesmírná agentura má na příští rok naplánovaný nejméně jeden start své superrakety. Na oběžnou dráhu by měla vynést vesmírný dalekohled Xuntian, také známý jako Chinese Survey Space Telescope, jenž se vyrovná Hubblovu teleskopu. Podle McDowella je prakticky jisté, že nekontrolovaný sestup prvního stupně jednou způsobí velké škody na majetku. Odborník zároveň varuje před ztrátou lidských životů.

Slavný hardwardský astronom je přesvědčen o tom, že žádná jiná čínská raketa nepředstavuje takové riziko jako Dlouhý pochod 5B, protože je to jediná raketa, která na oběžné dráze zanechává tak velký základní stupeň. „Aby Čína tento problém vyřešila, musela k raketě přidat další posilovací motor, a to by bylo drahé,“ uzavřel s tím, že k tomu nikdy nedojde.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
4 komentářů

Comments are closed.