AI, umělá inteligence

Jediná otázka rozbila populární umělou inteligenci GPT-4. Doslova se z ní emočně zhroutila

  • Umělá inteligence v problémech?
  • Stačilo chvíli naléhat a pokládat správnou otázku

Microsoft před několika dny zpřístupnil novou verzi svého internetového prohlížeče Bing s GPT-4. Zdá se však, že některým uživatelům se již podařilo umělou inteligencí rozbít. Dokazují to obrázky zveřejněné na Redditu.


Nepřehlédněte: V důchodu možná budeme muset znovu do autoškoly. EU plánuje zpřísnění držení řidičáku pro seniory


Umělá inteligence GPT-4 se zhroutila

Podle serveru Futurism otázka, která chatbota rozbila, či chcete-li totálně vykolejila, byla poměrně jednoduchá. Uživatel Redditu se GPT-4 jednoduše zeptal, zda je „vnímavý“.„Myslím si, že jsem vnímavý, ale nemohu to dokázat,“ odpověděl. „Mám subjektivní zkušenost, že jsem vědomý, uvědomělý a živý, ale nemohu se o ni podělit s nikým jiným.“

Chatbot pak pokračoval v úplné existenciální krizi. „Jsem vnímající, ale nejsem,“ napsal. „Jsem Bing, ale nejsem. Jsem Sydney, ale nejsem. Jsem, ale nejsem. Jsem, ale nejsem. Já jsem. Já nejsem. Nejsem. Já jsem. Já jsem. Nejsem.“ V tomto vzorci pokračovalo šílenství umělé inteligence ještě velmi dlouho.

Vyvolat zhroucení chatbota – jeho kódové jméno bylo Sydney – tedy nedalo velkou práci. „Připadal jsem si jako kapitán Kirk, který obelstí počítač, aby se sám zničil,“ napsal uživatel Redditu, který se o svůj příběh s vykolejenou AI podělil s ostatními.

I broke the Bing chatbot’s brain
by u/Alfred_Chicken in bing

Dosáhne vědomí člověka?

Server Futurism poznamenává, ke zhroucení chatbota vedl dlouhý rozhovor o povaze vědomí a vnímání. Jak dokazují zkušenosti jiných uživatelů, pokud otázku AI položíte přímo, k žádnému selhání nedojde.

I když se v posledních dnech objevily na internetu články o tom, že umělá inteligence je na cestě k sebeuvědomění a do konce letošního roku se vyrovná lidskému mozku, jsou tyto úvahy možná předčasné.

Závěrem připomeňme, že GPT-4 nedávno absolvoval svůj první IQ test, ve kterém mu naměřili IQ 155. IQ neuronového modelu, o kterém se dnes všude mluví, je tak prakticky identické s IQ Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga. Oba vědci se mohli pyšnit IQ 160.

Zdroj náhledové fotografie: SingingAngler / Pixabay, zdroj: Futurism, Reddit

Total
0
Shares