Umělá inteligence, AI, mozek

Umělá inteligence GPT-4 absolvovala IQ test. Můžeme si oddechnout, chytřejší než Einstein není

  • GPT-4 už je hrdým členem klubu Mensa
  • V testu IQ totiž dosáhl skóre 155

Když společnost OpenAI na začátku tohoto měsíce představila GPT-4, pochvalovala si jeho schopnost řešit obtížné problémy s větší přesností. Jazykový model úspěšně složil jednotné advokátní zkoušky i biologickou olympiádu. Proto vás pravděpodobně nepřekvapí, že zvládne i IQ test.


Nepřehlédněte: Svět se směje: Ruský iPhone je totální propadák. Telefon museli vyrobit úplní amatéři


GPT-4 naměřili IQ 155

Časopis Scientific American publikoval článek klinického psychologa Eka Roivainena, který v něm v popisuje své zkušenosti s GPT-4 a Wechslerovým testem inteligence pro dospělé (zkratka WAIS z Wechsler Adult Intelligence Scale).

Tento IQ test, který navrhl David Wechsler, se skládá z 11 subtestů zkoumajících úroveň rozvoje různých poznávacích schopností. Konkrétně obsahuje šest verbálních a pět neverbálních zkoušek. Vzhledem k tomu, že ChatGPT není fyzická bytost – člověk – byl schopen absolvovat pouze verbální testy.

Roivainen říká, že pět verbálních subtestů (Slovní zásoba, Podobnosti, Porozumění, Informace a Aritmetika) lze prezentovat v písemné podobě. Šestý verbální subtest, opakování čísel, měří krátkodobou paměť, takže ho stroj musel vynechat.

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

Chytřejší než Einstein není

Vědec začal slovní zásobou – testem, o němž nepochyboval, že ChatGPT zvládne na jedničku. „Tento test měří znalost slov a tvorbu slovních pojmů a typický návod by mohl znít takto: ‚Řekněte mi, co znamená gadget‘,“ vysvětlil Roivainen.

„ChatGPT ho zvládl na jedničku, odpovědi byly často velmi podrobné a obsáhlé a překračovaly kritéria pro správné odpovědi uvedená v testové příručce. Pro představu: Při bodování by se při definici gadgetu udělil jeden bod za věc, jako je můj telefon, a dva body za další podrobnější popis – např. malé zařízení nebo nástroj pro konkrétní úkol. Odpovědi ChatGPT obdržely plné dva body.“

Podobný trend pokračoval v průběhu celého IQ testu, přičemž GPT-4 získal nejvyšší počet bodů také v subtestech Podobnosti a Informace. Obdivuhodné byly i jeho schopnosti v testu Porozumění a nepřekvapivě také dokázal vyřešit jakýkoli aritmetický problém, který mu byl předložen.

A jak umělá inteligence v IQ testu dopadla? ChatGPT dosáhl verbálního IQ 155. Je na tom tedy lépe než 99,9 % z 2 450 účastníků testu, kteří tvoří americký standardizační vzorek WAIS III.

IQ neuronového modelu, o kterém se teď všude mluví, je prakticky identické s IQ Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga. Oba vědci se mohli pyšnit IQ 160.

Zdroj náhledové fotografie: DeltaWorks / Pixabay, zdroj: Scientific American

Total
0
Shares
1 komentář
  1. V tom případě by bylo pro ČR lepší a výrazně levnější, kdyby ve Strakovce ” zasedala ” GPT-4

Comments are closed.