Nokia G50

Je Nokia vymírající druh? Tady je odpověď a líbit se vám nebude

  • Nokia byla v minulosti dominantní značkou
  • Kdysi slavné jméno však jen stěží dokáže zaujmout
  • Přestřelené jsou nejen ceny, ale i výbava

Nokia byla na počátku milénia stejně jako celou další dekádu na mobilním trhu pojmem. Jenže, s nástupem čím dál chytřejších dotykových telefonů ji najednou došel dech a nezměnil to ani velmi diskutabilní holport s Microsoftem.

Nokia? Kdeže loňské sněhy jsou

Námluvy, které začaly v roce 2010 a byly „spěšně“ završeny v červenci o tři roky později, nedopadly podle ničích představ. Bylo to fiasko. Stephon Elop v celé záležitosti zafungoval spíše jako samozvaný trojský kůň, nežli manažer, který má cíl a také směr.

Na konci roku 2016 se Microsoft značky zbavil a získalo ji konsorcium HMD a FIH Mobile. Hned zkraje roku reinkarnovaná Nokia pojala navrátivší se business s velkou parádou. Už sice neudávala tempo, ale smartphony byly povedené, a hlavně se prodávaly za velmi příjemné ceny. Jenže pak se něco zvrtlo.


Nepřehlédněte: Další záhada na Marsu? Rover NASA Perseverance vyfotil něco, co vypadá jako zamotaný rybářský vlasec


HMD Global
Zdroj: HMD Global / oficiální logo

Poslední dva roky (stále ještě?) finský brand vykročil na cestu, již bych se nebál nazvat odtržením od reality. Zatímco design telefonů byl relativně v pohodě, výbava i cenovky ani náhodou. A tento přešlap platí de facto stále; a to jak pro nižší, tak střední třídu nehledě na to, že vlajkové modely nejspíš vzdal nejen management, ale i inženýři.

Slibný začátek vystřídal chaos

A když už se Nokia odhodlá k odolnému telefonu, tak dodá slaboučký procesor, zázračně přidá bezdrátové dobíjení a napálí částku na 14 tisíc. To se potom těžko konkuruje silnějším zavedeným brandům, nic proti.

Když do toho před pěti lety znovu praštila, držel jsem jí palce a stoprocentně jsem nebyl sám. A teď? Teď to vypadá, že slušný podnikatelský plán značka přetavila v čiré zoufalství.

Velice rád bych se mýlil, ale její současné působení nepřipomíná bitevní křižník, nýbrž Titanic. A všichni víme, jak dopadl. S ohledem na bohatou minulost, věhlas a nálepku trendsettera připomíná současné působení volání tonoucího. Jak to vnímáte vy?

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, Nokia – HMD Global / oficiální TZ

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Z nostalgie jsem si koupil Nokii 8 +- TOP model horší fotky ale držák stále ji máme doma jako zálohu a pak je škoda že nová Nokia ztratila šťávu a nic se moc nesnaží akorát těží z ze svého jména miloval jsem symbianove Nokie

Comments are closed.