Hvězda, Betelgeuze

Jasná hvězda Betelgeuze dnes zmizí z oblohy. Za 12 sekund se ale znovu objeví

  • Betelgeuze v souhvězdí Orionu vědce fascinuje
  • Během dnešního dne na chvíli zmizí z oblohy

Již za několik hodin dojde ke vzácnému kosmickému představení. Před hvězdou Betelgeuze přejde asteroid a na 12 sekund ji zcela skryje před zraky lidstva.


Nepřehlédněte: Jsem cestovatel časem z roku 3300, tvrdí tajemný muž. Přinesl děsivé proroctví


Před Betelgeuze přejde asteroid

Planetka je oficiálně známá jako 319 Leona a podle vědců jde o objekt z hlavního pásu, který obíhá kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem. Samotný asteroid má tvar vejce a velmi slušné proporce 80 × 55 kilometrů.

Zákryt hvězdy je neobvyklá událost. Astronomové něco takového proto označují za mimořádnou a jedinečnou příležitost ke studiu fotosféry Betelgeuze, viditelné vrstvy hvězdy, z níž vyzařuje většinu své energie.

Zákryt však bude bohužel viditelný pouze na úzké dráze, která se táhne od středního Mexika na východ přes jižní Floridu. Interaktivní mapu dráhy viditelnosti vzácného jevu naleznete na stránkách serveru OccultWatcher.net.

Výjimečnou událost bude monitorovat projekt Virtual Telescope Project v italském Římě a všem příznivcům vesmíru nabídne bezplatný živý přenos události.

Odborníci Betelgeuze sledují již nějakou dobu, protože je desátou nejjasnější hvězdou na obloze. Její kolísavá jasnost v posledních letech sice vyvolávala obavy, že by mohla být blízko explozi – později však experti tuto teorii zavrhli.

Přesto astronomové pokračují v pozorování Betelgeuze a doufají, že se jim dnes podaří pořídit snímky povrchu hvězdy, aby mohli lépe pochopit, zda a jak vypouští vítr do svého hvězdného okolí, i že se dozvědí více o jejích rozsáhlých konvektivních buňkách, které jsou příčinou toho, že se na několik měsíců rozjasní a poté ztmavne. Míra úspěchu tohoto záměru však bude záviset na tom, jaké dnes bude počasí.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Co se stane, až se hvězda zhroutí?

Pokud by se Betelgeuze jednou skutečně přeměnila v supernovu, jak by taková exploze vypadala? Hvězda je od nás vzdálená asi 500 světelných let. Po výbuchu bychom nejprve zaznamenali, že k Zemi míří déšť bezhmotných částic zvaných neutrina, která by pro nás byla neškodná. Poté by hvězda rychle zjasnila.

Po jednom až dvou týdnech by zářila přibližně stejně jasně jako Měsíc v úplňku. Betelgeuze by pak během několika následujících měsíců pohasla, ale zůstala by viditelná ve dne po dobu šesti až dvanácti měsíců.

V noci by byla viditelná pouhým okem ještě jeden až dva roky. Poté bychom ji však již nikdy nespatřili – Orion by navždy ztratil svou červenou jiskru.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Metro, Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Tak už vím, co si přeji k Vánocům.
    Explozi Betelgeuze, to by mohla být krásná podívaná

  2. To je zajímavé, ale článek úplně k ničemu! V kolik hodin to nastane pro nám nejbližší oblasti? Pokud to zjistím pouze přes odkaz, tak je článek zbytečný. Stačila by pouze noticka.

Comments are closed.