Plachta, Měsíc

Jak zastavit klimatické změny? Vědci vymysleli, že ve vesmíru roztáhnou obří „slunečník“

  • Jak zmírnit globální oteplování?
  • Experti chtějí do vesmíru vyslat obří „slunečník“

Klimatologové vyvíjejí stínítko podobné slunečníku o velikosti Argentiny, které by blokovalo sluneční paprsky a zmírnilo tak dopady globálního oteplování na Zemi, píše server Daily Mail.


Nepřehlédněte: Obří skvrna na Slunci je široká jako patnáct Zemí. Hrozí mocná solární bouře, varuje NASA


Vědci chtějí vytvořit slunečník ve vesmíru

S tímto divokým nápadem přišli izraelští vědci, kteří věří, že stín o rozloze 1,6 milionu čtverečních kilometrů by mohl snížit teplotu na Zemi o 2,7 stupně Celsia během dvou let.

Zatím se však výzkumníci drží při zemi. Tým z Izraelského technologického institutu (Technion) nejprve usiluje o grant ve výši 20 milionů dolarů na prototyp, který chce otestovat do roku 2027. Problémem, jak už to u podobných nápadů bývá, je vysoká cena. Dle předpokladů by projekt měl stát biliony dolarů.

„Postavení jakékoli z těchto megastruktur ve vesmíru by bylo velmi nákladné a vyžadovalo by rozsáhlou mezinárodní spolupráci prostřednictvím přesunu finančních prostředků z vojenských rozpočtů na mírové účely,“ řekl vědec Avi Loeb z Harvardu.

Projekt nazvaný Cool Earth by se skládal ze série menších stínidel připevněných k vesmírném plavidlu poháněnému sluneční energií, které by operovalo v bodě L1 – v místě, v němž se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly působící na třetí těleso tak, že toto těleso umístěné v daném bodě nemění vůči soustavě svou polohu. „My z Technionu planetu nezachráníme. Ale ukážeme všem, že je to možné,“ řekl vědec Yoram Rozen.

S plánem obřího slunečníku ve vesmíru však někteří experti zásadně nesouhlasí. Například Susanne Baurová, doktorandka z Evropského centra pro výzkum a pokročilé vzdělávání, řekla, že něco takového by bylo extrémně drahé. Navíc by plachtu mohly poškodit sluneční bouře nebo asteroidy. Projekt proto nevidí jako smysluplný.

Měsíc
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Prach by do kosmu vystřelovala děla

Vědci a výzkumníci po celém světě dlouhodobě hledají způsoby, jak zmírnit dopady globálního oteplování. A nápady mají vskutku mimořádné. Skupina amerických astrofyziků nedávno přišla s plánem, který spočívá v instalaci speciálních děl na povrch Měsíce a vystřelování regolitového prachu do vesmíru.

Projekt zní jako z jiného světa, ale počítačová simulace naznačila, že by silná vrstva prachu mohla zmírnit sluneční záření až o 1,8 procenta, což je stejné, jako kdyby na šest dní v roce úplně zastínili Slunce.

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) zase navrhli strategii, v jejímž rámci by obrovské množství velkých bublin, pečlivě umístěných mezi Zemí a Sluncem, odklonilo sluneční světlo (a tím i teplo) a zastavilo globální oteplování.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Israel Institute of Technology, zdroj: Daily Mail, Israel Institute of Technology

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Klimatickou změnu je možné zastavit pouze jedním jediným možným způsobem, a tím je zdravý rozum. Ten ovšem lidstvu zcela chybí, a všemocným politikům chybí nejen zdravý rozum ale i mozek ve kterém by se ten rozum mohl nacházet!

Comments are closed.