Výbuch, exploze, telefon

Jak zabránit výbuchu mobilního telefonu? Těchto 5 doporučení vám může zachránit život

  • Výbuch telefonu je vážná věc
  • Jak problému předejít?

Určitě jste již slyšeli, že se mobilní telefon vznítil a explodoval. Častokrát byli uživatelé v důsledku takových incidentů zraněni. Ano, k takovým případům dochází a Česká republika není výjimkou, jak dokázala loňská kauza. Přemýšleli jste ale někdy o tom, co je příčinou takových incidentů? V tomto článku vysvětlíme, proč k explozím smartphonů dochází a poradíme, jak se rizikům výbuchu obloukem vyhnout.


Nepřehlédněte: Výbuch telefonu vážně popálil dítě kvůli chybě, kterou dělá mnoho rodičů v Česku


1) Vždy používejte originální nabíječku

První a nejdůležitější doporučení zní: Vždy používejte originální nabíječku a pokud možno nikdy jinou! Ve zkratce se dá říct, že každá neoriginální nabíječka pro vás představuje riziko. Pokud originální nabíjecí adaptér ztratíte, kupte si nový, ale od stejné značky (příklad: pokud vlastním telefon Samsung, koupím si nabíječku od Samsungu).

Nejenže nákupem originálního příslušenství eliminujete riziko exploze telefonu, ale navíc se také sami kryjete. Pokud dojde k poškození telefonu, máte vyšší šanci, že vám výrobce uzná reklamaci. Doslova nerozumné je používání nabíječek od neznámých výrobců. Kontroloři ČOI poměrně často objevují na trhu nabíječky k různým elektronickým zařízením, které jdou spotřebitelům doslova po krku.

Výbuch telefon exploze
Zdroj: FONETECH.CZ

2) Nenabíjejte na sluníčku

Přehřívání mobilních telefonů se v létě dá jen stěží vyhnout, ale je třeba mít na paměti, že jim horko škodí, obzvláště pak jejich bateriím. Obecně pro baterii, potažmo celé zařízení, není vhodné, pokud ho necháte na přímém slunci. Proto je potřeba mobil před vysokými teplotami chránit. Naše doporučení? Nevystavujte smartphone zbytečně horku a nenabíjejte ho na slunci nebo radiátoru! Hrozí, že exploduje.

3) Nespěte s telefonem pod polštářem

Mnoho lidí se bez telefonu neobejde ani v posteli. Vyloženě životu nebezpečný je zlozvyk, kdy si lidé smartphone ukládají pod polštář a jdou spát. Pokud mezi ně patříte, okamžitě s tím přestaňte! Telefon, je-li pod polštářem, nemůže odvádět zbytkové teplo a zahřívá se. Riziko exploze je vysoké. Pokud s mobilem spíte v posteli a ještě ho nabíjíte, pak už jde doslova o ruskou ruletu.

telefon, postel
Zdroj: Freepik

4) Nabíjíte? Pak netelefonujte!

Nikdy netelefonujte, pokud mobil právě nabíjíte. Znovu musíme zopakovat, že smartphone se během nabíjení zahřívá, ale v tomto případě ho navíc ještě držíte u své hlavy. Pokud by explodoval, následky mohou být fatální. Jestliže si potřebujete nutně zavolat nebo přijmout hovor, odpojte ho od nabíječky. Případně použijte bezdrátová sluchátka a telefonát vyřiďte elegantně přes ně.


Nepřehlédněte: Jak nabíjet nový mobilní telefon a neudělat hned pod stromečkem chybu?


5) Nešetřete na baterii

Originální baterie je základ! Pokud vašemu telefonu dochází dech, vždy zakupte originální baterii – to platí zejména v případě, že používáte mobil s uživatelsky vyměnitelnou baterií. Majitelů moderních smartphonů se však tato rada také týká. Mnohé neznačkové opravny k nám vozí neoriginální díly z Číny včetně baterií a často před zahájením opravy dají lidem vybrat, zda chtějí použít originální nebo neoriginální baterii. Rozdíl v ceně může způsobit, že se špatně rozhodnete a později toho budete hořce litovat. Baterii si proto vždy nechte vyměnit ve značkovém servisu, ne někde na koleně v supermarketu.

Telefon, výměna baterie
Zdroj: MiRUTH_de / Pixabay

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní obsah, batteryshop

Total
0
Shares