Baterie, telefon

Jak nabíjet nový mobilní telefon a neudělat hned pod stromečkem chybu?

  • Většina lidí nabíjí telefony špatně
  • V krajním případe hrozí poškození baterie i požár
  • Čemu se vyvarovat a jak se o akumulátory správně starat?

Smartphone je oblíbeným dárkem pod stromeček. Lidé si proto těsně před Vánoci často pokládají následující otázky: Jak poprvé zbrusu nový telefon nabíjet? Jak si hned první den nepoškodit baterii? Jak získat maximální kapacitu, a tedy zajistit dlouhou výdrž nového dárku? Podívejte se, kterým zlozvykům je lepší se vyvarovat!


Nepřehlédněte: Výbuch telefonu vážně popálil dítě kvůli chybě, kterou dělá mnoho rodičů v Česku


Většina smartphonů obsahuje lithiové baterie, u nichž se po 500 cyklech nabití a vybití začne snižovat původní kapacita, tedy po necelých dvou letech každodenního dobíjení. A ačkoliv se baterie i poté stále nabíjí a může sloužit, nevyužívá sto procent své původní výkonnosti, takzvaně degraduje. Mnoho lidí neví, že baterii telefonu některými zlozvyky sami poškozují a svým neúmyslným chováním výrazně zkracují její životnost.

Baterii nemusíte nabíjet na 100 %

Každým plným nabitím se životnost baterie snižuje o jeden cyklus. Obecně zažité pravidlo, že je vhodné nabíjet telefon vždy do maxima a naopak začínat nabíjení při plně vybitém akumulátoru, proto není správné. Vždy je tedy lepší baterii nabít například pouze na 80 procent a nenechat ji úplně vybít, ale udržovat ji stále nabitou. Extrémní přechody ze zcela vybitého telefonu na plně nabitý baterii nesvědčí a naopak dochází k postupnému poklesu kapacity akumulátoru. To však rozhodně neznamená, že byste měli nabíjet telefon už ve chvíli, kdy kapacita baterie klesne o pár procent. Optimální je telefon připojit ke zdroji, když kapacita baterie spadne na 40 %.

Nebíjení v noci: ano či ne?

Častým zlozvykem je nabíjení telefonu přes noc. To baterii smartphonu do jisté míry škodí, protože je nabíjena celé hodiny i po dosažení plné kapacity. Nabíječku od telefonu byste měli odpojit nejpozději ve chvíli, kdy dosáhne stoprocentního nabití. Přebíjení však není u moderních telefonů tak velkým problémem, jako tomu bylo kdysi. Moderní smartphony, jako třeba iPhony, využívají technologii, která umožňuje sledovat denní režim a sleduje, v kolik hodin chodíte přibližně spát a v kolik hodin se probouzíte. Zařízení se tak rychle nabije přibližně do 80 procent a poté se celý proces zpomalí tak, aby baterie dosáhla plné kapacity přibližně ve chvíli, kdy vstáváte.

Telefon, výměna baterie
Zdroj: pvproductions / Freepik

Powerbanka se pro dlouhodobé nabíjení nehodí

Powerbanka může v mnoha případech takzvaně vytrhnout trn z paty – například při cestování, přesto není dobré ji k nabíjení telefonu využívat dlouhodobě. Kvalitnější powerbanky sice dokážou telefon dobře a rychle nabít, nejsou ale plnohodnotným napájecím zdrojem a nemohou zaručit trvalý a stabilní přísun proudu.

Nepoužívejte mobil během nabíjení

Někteří uživatelé jsou zvyklí vystavovat telefon velké zátěži i během toho, co se nabíjí – a to je chyba. Hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných náročných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje velké množství tepla. Teplo však zároveň vzniká při samotném nabíjení, a to může výrazně zhoršit životnost baterie. Právě zvýšené množství tepla a nepravidelné nabíjení akumulátoru mobilu nejvíce škodí.

Výbuch, exploze, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Chraňte telefon před přehříváním a možnou explozí

Lidé si neuvědomují, co všechno může způsobovat přehřívání telefonu, a tudíž přístroji škodit. Extrémně nebezpečné je vkládat nabíjející se telefon pod polštář. Přístroj při nabíjení generuje zbytkové teplo, a je-li pod polštářem, nemůže teplo odvádět a extrémně se zahřívá. V některých případech pak může dojít až ke vzplanutí polštáře.

Pokud chcete mít smartphone stále po ruce, je lepší ho odložit například na noční stolek. Chybou je rovněž pokládání telefonu blízko zdroje tepla. Pokud tedy běžně nabíjíte telefon ze zásuvky u radiátoru, raději vyhledejte jiné místo v bytě, ať máte jistotu, že se vám nestane to, co před nedávnem malému chlapci Indie.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj. vlastní, batteryshop tz

Total
0
Shares