planeta, Země

Jak vznikl Měsíc? Vědci objevili starou planetu pohřbenou hluboko v nitru Země

 • V hlubinách Země jsou zvláštní útvary
 • Mají dokazovat, jak vznikl Měsíc

O sluneční soustavě se budeme učit ještě dlouho, ale vědci v posledních letech učinili několik úžasných objevů. Nalezli planety dvakrát větší než Země, pozorovali nepředstavitelně velké černé díry a na vzdáleném světě K2-18 b detekovali potenciální známky života v podobě dimethylsulfidu (DMS) – plynu, který produkují výhradně formy života na Zemi. Jednou z nejdůležitějších událostí je bezesporu také objev pozůstatků „pohřbené planety“ uvnitř Země.


Nepřehlédněte: Google neuhlídal hlavní lákadlo na letošní rok. Pixel 9 bude pokročilejší než nejlepší iPhone


Měsíc vznikl srážkou Země s jiným tělesem

Výzkumníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili v měsíční kůře důkazy o pozůstatcích planety, která podle nich před 4,5 miliardami let narazila do Země. Sonda Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) našla anomálie v gravitačním poli Měsíce během misí v letech 2011 a 2012.

Nová studie hovoří o obrovských ložiscích minerálu ilmenitu bohatého na titan a železo, který se skrývá hluboko pod povrchem našeho přirozeného satelitu. To vede k teorii, že se protoplaneta velikosti Marsu, které vědci přezdívají Theia, srazila před miliardami let se Zemí. Při tomto nárazu se fragmenty pravděpodobně rozbily o jednu stranu naší planety a vytvořily to, co dnes známe jako Měsíc, přičemž uvízly v gravitačním přitahování Země.

„Naše analýzy ukazují, že modely a data vyprávějí jeden pozoruhodně konzistentní příběh. Ilmenitové materiály migrovaly na blízkou stranu a v kaskádách podobných listům se nořily dovnitř, zanechávajíce za sebou stopu, která způsobuje anomálie v gravitačním poli Měsíce,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Weigang Liang.

„Analýza odchylek v gravitačním poli Měsíce nám umožnila nahlédnout pod jeho povrch a zjistit, co se skrývá pod ním,“ doplnil planetární vědec z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku v Berlíně Adrien Broquet.

Země, stratosféra
Zdroj: LoganArt / Pixabay

V zemském plášti objevili dvě obrovské koule

Výzkumníci již před lety objevili pod Afrikou a Tichým oceánem, v nejspodnější části zemského pláště, dvě obrovské struktury, které zabírají přibližně tři až devět procent objemu Země. Tyto obrovské koule pojmenovali jako Velké provincie s nízkou rychlostí smyku (LLVP).

„Impakt, při kterém vznikl Měsíc, je pravděpodobně velmi možným vysvětlením vzniku těchto dvou struktur,“ vysvětlil pro časopis Live Science geofyzik z Kalifornského technologického institutu Qian Yuan. Simulace, které provedl se svým týmem, potvrdily, že část Theie se skutečně mohla dostat do spodního pláště proto-Země.

„V Mléčné dráze jsme zatím nenašli žádnou planetu, která by se podobala Zemi. Obří impakt jiného tělesa by mohl být jedním z důvodů, proč je Země taková, jaká je,“ uzavřel Yuan.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: IFLScience, nature, wikipedia, New Scientist, Popular Mechanics

Total
0
Shares
3 komentářů
 1. Theia měla mít stejné složení jako Protozemě. Když byla Země po srážce skoro celá rozravená, proč by se vrstvy nehomogenizovaly, když šlo o stejné materály. Např. železo a nikl by klesly do jádra. Krom toho to není jediná teorie vzniku Měsíce, ještě se zvažuje náraz série několika daleko menších protoplanet. Dle jiných hypotéz jsou nalezené dva útvary ve spodním plášti dalko mladší a jde o pozůstatky subdukce kolem superkontinentu Pangea a předchozího Rodinia.

 2. Jak to ve skutečnosti bylo se asi už nikdy nedozvíme. Nicméně to, že uvnitř Země je je ještě další planeta je docela zajímavá teorie. Člověk (naštěstí) nedokáže proniknout příliš hluboko pod zemský povrch. A je to tak dobře. Vždyť co by ho tam čekalo? Roztavene podzemní lavove peklo, ocean zhaveho magmatu. Nic vic.

 3. Nu stare indianske povesti jez byli pred cca 100 lety sesbirany a sepsany obsahuji mnoha povidani o tom ze Mesic vznikl ze Zeme v primem dusledku cinnosti bohu ….konecne i Bible pise podobny nazor.
  Zajimave je jedno – jak to tenkrat mohlo pred 1000 a 1000 lety nekoho …jen tak ….napadnout?
  A pokud to nekoho napadlo , proc to predkove zaznamenali?
  A jak udrzeli mezikontinentalni prenos informaci?
  Oba prameny tvdi ze ma info od sveho …boha.
  Nu ted uz zbyva jen rozsifrovat kdo to byl…ten buh
  Pozdravuje EvD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..